İmpuls osilometri, erken akciğer fonksiyon kaybını gösterebilir mi?
Can impuls ocilometry show early lung function loss?
- Tez No: 718815
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN KÖKTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) tanısı için spirometri kullanılsa da solunum fonksiyonundaki erken değişiklikleri tespit etmek için yetersiz olabilir. İOS, sınırlı deneyim olmasına rağmen, erken KOAH'ta potansiyel değeri olabilecek solunum empedans indekslerinin belirlenmesine yardımcı olabilir. Bu çalışmanın amacı; impuls osilometrisi ile akciğer fonksiyonlarındaki değişikliklerin erken dönemde tespit edilip edilemeyeceğini araştırmaktır. Aynı zamanda İOS parametreleri ile solunum fonksiyon testi parametreleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçladık. Metot: Çalışma temelde üç hasta grubundan oluşmaktadır. Tüm gruplar için 40 yaş üzeri hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. 1. grupta sigara içen ve spirometri ile obstrüksiyonu olmayan hastalar, 2. grupta KOAH tanısı olan hastalar ve 3. Grupta sigara içmeyen sağlıklı gönüllüler yer almıştır. Toplam 182 hasta spirometri, karbonmonoksit difüzyon testi ve İOS parametreleri ile incelenmiştir. Bulgular: 1.grupta 80 hasta, 2. grupta 74 hasta ve 3. grupta 42 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Spirometri ölçümlerinin hepsinde farklılık KOAH hastalarının olduğu 2.
Özet (Çeviri)
Spirometry is used to diagnose chronic obstructive pulmonary disease (COPD). The impulse oscillometry system (IOS) allows determination of respiratory impedance indices, which might be of potential value in early COPD, although previous experience is limited. Purpose of the study; is to investigate whether changes in lung function can be detected in the early period with impulse oscillometry. At the same time, we aimed to reveal the relationship between IOS parameters and pulmonary function test parameters. Method: The study basically consists of three patient groups. Patients over 40 years of age were included in the study for all groups. Group 1 included patients who were smokers and had no obstruction by spirometry, patients with a diagnosis of COPD in group 2, and healthy volunteers who did not smoke in group 3. A total of 182 patients were examined with spirometry, carbon monoxide diffusion test and IOS parameters. Results: 80 patients in group 1, 74 patients in group 2 and 42 patients in group 3 were included in the study.