Uterin papiller seröz karsinomların klinikopatolojik özelliklerinin ve sağkalım oranlarının retrospektif incelenmesi
Retrospective investigation of the clinicopathological characteristics and survival rates of uterine papillary serous carcinomas
- Tez No: 644242
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN RAŞİT YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Uterin papiller seröz karsinomlar (UPSC) endometriyum kanserinin bir alt türü olarak değerlendirilir. Nadir görülmesine rağmen erken evrede bile ekstrauterin hastalıkla seyreden, progresif seyirli, kötü prognozludur ve endometriyum kanserlerine bağlı ölümlerin yarıdan fazlası UPSC kaynaklıdır. Bu çalışmanın amacı hastaların klinik ve patolojik özelliklerinin sağ kalım, hastalıksız sağkalım ve lenf nodu metastazı ile ilişkisini değerlendirmektir. Materyal Metot: Çalışmamızda 2008 ile 2020 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi'nde endometriyum kanseri nedeni ile evreleme cerrahisi (total histerektomi-salpingo-ooferektomi, bilateral pelvik-paraaortik lenf nodu diseksiyonu, omentektomi) yapılan ve nihai patoloji sonuçları uterin seröz papiller karsinom saptanan 80 hastanın klinikopatolojik özelliklerinin sağkalım, hastalıksız sağkalım ve lenf nodu tutulumu ile ilişkisi retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların median yaş 64,3, tümör çapı 3,8 cm; %65,8'i ileri evre; 7 (%8,8) hastada tedavi sonrası nüks, 26 (%32,5) hastada takip sırasında ölüm izlendi. OS süresi 91 ay ve DFS süresi 41 ay olarak saptandı. Olguların 33 (%41,3) tanesinde miyometriyal invazyon %50 olup; 10'unda (%12,5) unilateral, 17'sinde (%21,3) bilateral adneksiyel tutulum saptandı, 52 (%65) hastada ise tutulum saptanmadı. 22'si (%27,5) LVSI negatif, 52'si (%65) LVSI pozitif; 45'i (%56,3) sitoloji negatif, 33'ü (%41,3) sitoloji pozitif; 42'sinde (%52,5) LNM yok, 6'sında (%7,5) sadece pelvik, 4'ünde (%5) sadece paraaortik LNM, 24 (%30) hastada ise hem pelvik hem paraaortik LNM var; 55'inde (%68,8) servikal tutulum yok, 25'inde (%31,2) servikal tutulum var; 28'inde (%35) isthmus tutulumu var, 52'sinde (%65) isthmus tutulumu yok; 58'inde (%72,5) omentum metastazı yok, 22'sinde (%22,5) omentum metastazı var olarak izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Uterine papillary serous carcinomas (UPSC) are considered as a subtype of endometrial cancer. Although it is a rare disease, it is progressive with poor prognosis, with extrauterine disease even at an early stage, and more than half of deaths due to endometrial cancers are due to UPSC. The aim of this study is to evaluate the relationship between clinical and pathological features of patients with survival, disease-free survival and lymph node metastasis. Materials and methods: In our study, 80 patients with uterine serous papillary carcinoma who underwent staging surgery (total hysterectomy-salpingo-ooferectomy, pelvic-paraaortic lymph node dissection, omentectomy) due to endometrial cancer in Health Science University Zekai Tahir Burak Women's Health Training and Research Hospital and Health Science University Ankara City Hospital Gynecology and Obstetrics Hospital between 2008 and 2020 were evaluated retrospectively in relation to survival, disease-free survival and lymph node involvement. Results: The median age of the patients included in the study was 64.3 and the tumor diameter was 3.8 cm; 65.8% of them are in advanced stage; recurrence after treatment was positive in 7 (8.8%) patients, and death during follow-up was 26 (32.5%). OS was 91 months and DFS was 41 months. Myometrial invasion was 50% in 47 (58.7%); unilateral adnexal involvement was detected in 10 (12.5%) and bilateral adnexal involvement in 17 (21.3%), and no involvement was detected in 52 (65%) patients. There were 22 (27.5%) LVSI negative, 52 (65%) LVSI positive; 45 (56.3%) cytology negative, 33 (41.3%) cytology positive patients; 42 (52.5%) patients without LNM, 6 (7.5%) with only pelvic, 4 (5%) with only paraaortic LNM, and 24 (30%) with both pelvic and paraaortic LNM. There was no cervical involvement in 55 (68.8%), 25 of them (31.2%) had cervical involvement; 28 (35%) had isthmus involvement, 52 (65%) had no isthmus involvement. 22 (22.5%) patients had omentum metastasis whereas 58 (72.5%) did not.