Adölesan ve yetişkin gebelerde maternal ve neonatal sonuçların değerlendirilmesi
Evaluation of maternal and neonatal results in adolescent and adult pregnancy
  1. Tez No: 644270
  2. Yazar: ŞEYMA YÜCEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY KAVLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırmamızda adölesan ve yetişkin gebeliklerde maternal ve neonatal sonuçların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan araştırma, 1 Nisan -30 Temmuz 2019 tarihleri arasında İstanbul Bahçelievler Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran19 yaş altı adölesan ve 19 yaş üstü yetişkin kadınlarla gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılmayı kabul eden kadınlara literatür doğrultusunda oluşturulan anket formu uygulanmıştır. Veriler, tanımlayıcı istatistikler, Ki-Kare ve t testleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to evaluate maternal and neonatal outcomes in adolescent and adult pregnancies. The descriptive and cross-sectional study was conducted with adolescents under 19 years of age and adult women over 19 years of age who applied to Istanbul Bahçelievler State Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic between April 1 and July 30, 2019. A questionnaire form created in line with the literature was applied to women who agreed to participate in the study. Data were evaluated by descriptive statistics, Chi-Square and t tests. A p value of