Acil servis başvurularında toplum kökenli pnömoni tanısı alan hastalarda klinik seyri öngörmede PSI skoruna ek olarak prokalsitonin yeri
The place of procalcitonin in addition to the psi score in the prediction of clinical travel in patients with community-based diagnosis of pneumonia in emergency service applications
  1. Tez No: 644286
  2. Yazar: TOLGAHAN GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR KARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Pnömonin acil serviste erken tanınması, erken tedavi başlanması hastalığın prognozu için kritiktir. Acil serviste bunun için kullanılan algoritma tedavinin yönünü belirlemekle birlikte hastaların taburculuk, servis ve yoğun bakım yatışlarına karar verilmesine yardımcı olur. Bunun yanında son yıllarda özellikle sepsis hastalarında prognostik belirteç olarak kullanımı artmış olan prokalsitonin (PKT) düzeyinin tekil olarak, pnömoni tanısı konulmuş hastalarda klinik gidiş ve acil takibini sonlanım ile ilişkisini saptamak bu çalışmanın çıkış noktasıdır. Çalışmanın amacı; acil serviste tanısı konulan toplum kökenli pnömoni (TKP) hastalarda, Pnömoni Şiddet İndeksi (PSI) ile serum PKT düzeyinin hastaların klinik sonlanımları açısından karşılaştırılması ve kesim değerinin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne 01.09.2018-30.03.2019 tarihleri arasında başvuran ve pnömoni tanısı alan hastalar prospektif olarak hastane kayıtları üzerinden incelendi. Hastaların PSI skorlaması, PSI I-II-III ve PSI IV-V olarak iki ayrı gruba ayrıldı. PKT düzeyi 0,17 ng/ml'den düşük olan hastalar bir grup, diğerleri yüksek grup olarak belirlendi. Skorlama sistemi ve PKT değerinin; hastaların taburculuk, servis yatışı, yoğun bakım ünitesi (YBÜ) yatışı karşılaştırıldı. PKT düzeylerinin ortalamalarının hastaların sonlanımlarını öngörüm yönünden doğrulukları Receiver Operating Characteristic Curve (ROC) analizinde Eğri Altında Kalan Alanın hesaplanmasıyla belirlendi. Bulgular: PSI skorlama sistemi ile PKT değerinin servis yatış ve YBÜ yatış durumlarına göre anlamlı ilişki saptandı. Servis yatışı için PKT değerinin 0,62 ng/ml kesim değerinde %56 özgüllük, %79 duyarlılık ile ayırt edici gücü 0,703 saptanırken; YBÜ yatışı için PKT değerinin 0,46 ng/ml kesim değerinde %71 özgüllük, %66 duyarlılık ile ayırt edici gücü 0,737 saptandı. PKT belirtecinin ortalamaları; PSI skorlama sisteminin alt grupları ile karşılaştırıldığında skor arttıkça PKT değerinin arttığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Early diagnosis of pneumonia in the emergency room and early treatment are critical for the prognosis of the disease. The algorithm used for this in the emergency department determines the direction of the treatment, but also helps to decide the patients' discharge, service and intensive care hospitalizations. In addition, it is the starting point of this study to determine the relationship between procalcitonin (PCT) level, which has increased its use as a prognostic marker in sepsis patients in recent years, and clinical outcome and emergency follow-up in patients diagnosed with pneumonia. Purpose of the study; it is the comparison of Pneumonia Severety Index (PSI) and serum procalcitonin level in terms of clinical outcomes of patients with Community-acquired Pneumonia (CAP) diagnosed in the emergency department. Materials and Methods: The patients diagnosed with pneumonia who applied to the Istanbul Training and Research Hospital Emergency Medicine Clinic between 01.09.2018-30.03.2019 were examined prospectively through hospital records. of patients; PSI scoring was divided into two separate groups, PSI I-II-III and PSI IV-V. Patients with a PCT level less than 0.17 ng/ml were identified as one group and the others as high. Scoring system and PCT value; the patients' discharge, service, and intensive care unit hospitalization were compared. The accuracy of the procalcitonin levels in terms of predicting the outcomes of patients was determined by calculating the Area Under the Curve in the Receiver Operating Characteristic Curve (ROC) analysis. Results: There was a significant relationship between PSI scoring system and PCT value according to the hospitalization and intensive care unit hospitalization. While the distinguishing power of PCT value with 0.62 ng/ml cut-off value was 56% specificity and 79% sensitivity for service hospitalization, it was determined as 0.770 ng, while for ICU hospitalization, it was distinguished with 71% specificity and 66% sensitivity in cut-off value of PCT. power was found to be 0.737. Averages of the PCT marker; compared with the subgroups of the PSI scoring system, it was observed that the PCT value increased as the score increased. Conclusion: The PCT value can be used to determine the severity of the disease in CAP patients and to make a decision to stay at the ward with a cut-off value of 0.62 ng/ml; however, it is not sufficient to predict mortality.