Çocuk acil servise göğüs ağrısı şikâyetiyle başvuran sonrasında çocuk kardiyoloji polikliniğinde değerlendirilen hastaların tanı yöntemleri ve maliyet açısından değerlendirilmesi
Child attending the emergency department with chest painpediatric cardiology after application diagnosis of the patients evaluated in the polyclinic methods and evaluation in terms of cost
- Tez No: 759538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL YILDIRIM BAŞTUHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Araştırmamızda çocuk acil servise göğüs ağrısı nedeniyle başvurup daha sonra çocuk kardiyoloji polikliniğinde değerlendirilen hastalarda tanısal nedenlerin belirlenmesi ve tanı için kullanılan laboratuvar parametrelerinin maliyet yükünün araştırılması hedeflenmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM Çocuk acil servise göğüs ağrısı nedeniyle 01/01/2019 ile 31/12/2020 tarihleri arasında başvuran sonrasında ekokardiyografi çekilen hastalar değerlendirilmeye alındı. Hastalardan tanılı kardiyak patolojisi olanlar araştırmaya dâhil edilmedi. 6-18 yaş arası hastalar araştırmaya dâhil edildi. 6 yaşından küçük hastalar göğüs ağrısını tarif edemeyeceği için araştırmaya dâhil edilmedi. Hastanemiz elektronik kayıt sisteminden ICD tanı kodu“R07.3 Göğüs ağrısı, tanımlanmamış”ve“R07.4 Göğüs ağrısı, diğer”olan hastalar değerlendirilmeye alındı. Hastaların yaşları, cinsiyetleri, kan troponin değerleri, EKG sonuçları, EKO sonuçları, değerlendirilmeye alındı. Hastalarda göğüs ağrısına eşlik eden disipne, takipne, çarpıntı, senkop, ateş vb. semptomların varlığı değerlendirildi. Hastaların çocuk acil ve çocuk kardiyoloji başvurularında SUT (Sağlık Uygulamaları Yönetmeliği) fiyatlamalarına göre maliyetler analiz edildi. BULGULAR Çalışmamızda göğüs ağrısı nedeniyle başvuran 300 hasta değerlendirildi. Göğüs ağrısı nedeni %70,7 ile idiopatik, %15 ile kas iskelet sistemi, %8,3 ile kardiyak, %2,7 ile sindirim sistemi, %2,3 ile psikojenik, %1 ile solunum sistemi ilişkili olarak görülmüştür. Hastaların yaşlarının ortalama 12,82±3,25 yıl olduğu görülmüştür. Hastaların troponin düzeylerinin 12,86±118,70 seviyesinde olduğu belirlenmiştir. Sağlık hizmeti verilen hastalarda maliyetin acil servis için 86,05±43,89 TL, poliklinik için 50,11±30,57 TL ve toplam maliyet olarak ortalama 136,16±43,65 TL olduğu görülmüştür. Göğüs ağrısı kardiyak kökenli olmayan ix hastalarda kardiyak patolojiye yönelik yapılan tetiklerde acil için 82,81±043 TL, poliklinik için 52,01±27,88 TL ve totalde 134,83±42,12 TL kamu kaynağı kullanıldığı tespit edilmiştir. SONUÇ Çalışmamızda göğüs ağrısı olan hastalarda ayrıntılı öykü ve fizik muayene ile büyük ölçüde tanı koyulabileceği, tanı koyulamasa bile ciddi kardiyak patolojilerin ekarte edilebileceği ortaya koyulmuştur. Kardiyak patolojiler genellikle hayati önem taşıyan durumlar olduğu ve göğüs ağrısı şikâyeti ailelerde paniğe neden olduğu için acil servislerde ve poliklinikte gereksiz ayrıntılı tetkikler yapılmaktadır. Bu yüzden de yüksek maliyetlere neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE In this study, we aimed to determine the diagnosis of patients who were admitted to the pediatric emergency department with chest pain and then evaluated in the pediatric cardiology outpatient clinic. We also aimed to investigate the cost burden of the laboratory parameters used for diagnosis in these patients. MATERIALS AND METHODS Patients who applied to the pediatric emergency department between 01/01/2019 and 31/12/2020 due to chest pain and who had echocardiography afterward were evaluated. Patients with a diagnosed cardiac disease were not included in the study. Patients aged between 6 and 18 were included in the study. Patients younger than the age of 6 were not included in the study because they are not able to describe their chest pain. Patients diagnosed with ICD codes which are“R07.3 Chest pain, unspecified”and“R07.4 Chest pain, other”were determined from the electronic registry system of our hospital and enrolled in the study. Age, gender, serum troponin levels, electrocardiogram, and, echocardiography results of the patients were evaluated. Patients with symptoms accompanying chest pain such as dyspnea, tachypnea, palpitations, syncope, fever, etc. were evaluated. The cost of patients' admission to pediatric emergency and pediatric cardiology inpatient clinics was analyzed according to the ''Health Practices Regulation'' pricing system. RESULTS In our study, 300 patients who presented with chest pain were evaluated. The causes of chest pain were idiopathic at 70.7%, the musculoskeletal system at 15%, the cardiovascular system at 8.3%, the digestive system at 2.7%, psychogenic at 2.3%, and the respiratory system at 1%. The mean age of the patients was 12.82±3.25. The mean troponin level of the patients was 12.86±118.70. The costs of patients who were provided health care services in the emergency department and outpatient clinics were 86.05±43.89 TL and 50.11±30.57 TL respectively, and the xi average total cost was 136.16±43.65 TL. It was detected that 82.81±043 TL for the emergency department, 52.01±27.88 TL for outpatient clinics, and 134.83±42.12 TL in total were spent during the process of cardiac evaluation in patients whose chest pain was not of cardiac origin. CONCLUSION This study revealed that patients with chest pain can be diagnosed with a detailed history and physical examination, and serious cardiac diseases could be excluded even if the diagnosis cannot be made. Since cardiac disorders are generally life-threatening conditions and chest pain complaints cause panic in families, detailed examinations are performed unnecessarily in emergency services and outpatient clinics. Therefore, it causes high costs.