Cinnamomum zeylanicum (Blume) kabuğundan elde edilen uçucu yağın anti-Alzheimer, anti-diyabetik, tirozinaz inhibitör ve antioksidan aktivitelerinin araştırılması ve ana bileşenlerin antagonistik/sinerjik etkileşimlerinin belirlenmesi
Investigation of anti-alzheimer, anti-diabetic, tyrosinase inhibitory and antioxidant activities of the essential oil obtained from the barks of Cinnamomum Zeylanicum (Blume) and determination ofantagonistic/synergistic interactions of the majorcompounds
  1. Tez No: 644313
  2. Yazar: ARZUHAN ŞIHOĞLU TEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Biology, Biotechnology, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışma, Cinnamomum zeylanicum (Blume) kabuğundan elde edilen uçucu yağın anti-Alzheimer, anti-diyabetik, tirozinaz inhibitör ve antioksidan aktivitelerinin ve ana bileşenlerin antagonistik/sinerjik etkileşimlerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. GC-FID ve GC-MS analizleri sonucunda, yağın % 99.79'unu temsil eden 22 bileşen tanımlanmıştır. (E)-Sinnamaldehit (CAL) (% 81.39) ve (E)-sinnamil asetat (CAS) (% 4.20) yağın ana bileşenleri olarak tespit edilmiştir. Yağ ve ana bileşenler, kolinesterazlar üzerinde % 78.0'in üzerinde inhibitör aktivite göstermiştir. Monoamin oksidaz (MAO) A ve MAO-B inhibisyon analizinde, hem yağ hem de CAL rasagilin kadar yüksek aktivite göstermiştir. Yağ ayrıca, kendiliğinden ve Cu2+ ile indüklenen A1-42 birikimi üzerinde yüksek inhibitör aktivite göstermiştir. Uçucu yağ ve ana bileşenler, α-amilaz üzerinde ılımlı inhibitör aktivite sergilerken, tirozinaz inhibisyonu ve antioksidan aktivite testlerinde önemli aktivite sergilemişlerdir. Çalışmada ayrıca, CAL ve CAS'ın birbirleri üzerindeki antagonistik ve/veya sinerjik etkileşimleri de test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to determine the anti-Alzheimer, anti-diabetic, skin whitening, and antioxidant activities of the essential oil of Cinnamomum zeylanicum (Blume) as well as the determination of antagonistic/synergic interactions of its major compounds. As a result of GC-FID and GC-MS analyzes, 22 components were identified representing 99.79% of the oil. (E)-Cinnamaldehyde (CAL) (81.39%) and (E)-cinnamyl acetate (CAS) (4.20%) were determined as the major compounds. The oil and main compounds showed over 78.0% inhibitory activity on cholinesterases. In monoamine oxidase (MAO) A and MAO-B inhibition assays, both oil and CAL showed as high activity as rasagiline. The oil also showed high inhibitory activity on self and Cu2+ induced Aβ1-42 aggregation. While the essential oil and main components exhibited moderate inhibitory activity on α–amylase, they exhibited significant activity in tyrosinase inhibitory and antioxidant activity tests. The antagonistic and/or synergistic interactions of CAL and CAS on each other were also tested in the study.