10-12 yaş grubu taekwondocularda 8 haftalık direnç bandı antrenmanlarının seçilmiş motorik parametreler üzerine etkisi
Effect of 8 weekly resistance band training on selected motoric parameters in 10-12 age group taekwondo's
  1. Tez No: 644319
  2. Yazar: ONUR AKMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı 10-12 yaş grubu müsabık erkek taekwondocularda 8 haftalık direnç bandı ile yapılan direnç antrenmanlarının seçilmiş motorik parametreler üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya deney grubu n=16, kontrol grubu n=15 olmak üzere toplamda 31 taekwondocu katılmıştır. Çalışma protokolü 8 hafta boyunca direnç bandı ile yapılan direnç antrenmanlarından oluşmaktadır. Deney ve kontrol grubuna yaş, vücut ağırlığı, boy, beden kütle indeksi, vücut yağ oranı, 20m sürat koşusu, çeviklik, sağ ve sol kavrama kuvveti, sırt kuvveti, gövde esnekliği, sıçrama ve vuruş sıklığı testleri yapılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 23.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Betimleyici istatistik için ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır ve veriler %95 güven aralığında sunulmuştur. Verilerin normalliğini değerlendirmek için Shapiro-Wilk testi ve varyansların homojenliği için Levene testi kullanılmıştır. İki grup arasında fark olup olmadığını belirlemek için Mann Whitney U testi kullanılmıştır. İstatistiksel olarak anlamlılık düzeyi p>0.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırma sonucunda deney ve kontrol grubunun çeviklik ve sırt kuvveti grup içi son test değerleri anlamlı derecede iyileşme gösterirken (p>0.05), deney grubunun 20m sürat, çeviklik, sıçrama performansı ve vuruş sıklığı testlerinde istatistiksel olarak kontrol grubuna göre daha iyi sonuçlar elde ettiği tespit edilmiştir (p>0.01). Sonuç olarak; yapılan çalışmada 8 hafta boyunca direnç bandı ile yapılan direnç antrenmanlarının 10-12 yaş grubu taekwondocularda vuruş sıklığı, sürat, çeviklik ve sıçrama performansına olumlu katkı sağladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; to examine the effect of resistance training with 8-week resistance band in competitor male taekwondo athletes of 10-12 age group on selected motor parameters. A total of 31 taekwondo players including n = 16 experimental groups and n = 15 control groups participated in the study. The study protocol consists of 8-week resistance training. The experimental and control groups were tested for age, body weight, height, body mass index, body fat ratio, 20m speed run, agility, right and left grip strength, back force, trunk flexibility, jump and stroke frequency. The data obtained in the study were analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 23.0 package program. Average and standard deviation values were calculated for the descriptive statistics and the data were presented within the 95% confidence interval. Shapiro-Wilk test was used to evaluate the normality of the data and Levene test was used for the homogeneity of variances. Mann Whitney U test was used to determine whether there is a difference between the two groups. Statistically, significance level was accepted as p> 0.05. As a result of the research, the agility and back force of the experimental and control groups showed significant improvement in the posttest values (p> 0.05), while the experimental group, 20m speed, agility, jump and stroke frequency tests showed more improvement than the control group (p>0.01). Consequently, in the studies conducted, it can be said that resistance training done with 8 week resistance band positively contributes to the frequency of stroke, speed, agility and jump in taekwondo players of 10-12 years old group.