Investigating seventh grade students' metacognitive processes during and after collaborative learning: a multimethod study in science center context
Yedinci sınıf öğrencilerinin işbirlikli öğrenme sırasında ve sonrasında üstbilişsel süreçlerinin incelenmesi: bilim merkezi bağlamında çoklu yöntem çalışması
  1. Tez No: 644320
  2. Yazar: GAMZE TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİDE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 437
Özet
Bulanık bir terim olan üstbiliş, öğrenme teorilerini ve öğretim tasarımı uygulamalarını bilgilendirmek için farklı öğrenme ortamlarında daha derin bir araştırmaya ihtiyaç duymaktadır. Dünyadaki bilim merkezleri vatandaşlar için yaşam boyu öğrenme ortamları sunmaktadır. Yaygınlaştıkça, teorik bakış açıları çerçevesinde öğretim tasarımı uygulamalarını bilgilendirmek için döngüsel eğitim ve organizasyonel uygulamaları anlama ihtiyacı sürekli olarak ele alınması gereken öncelikli konulardan biri haline gelmiştir. Mevcut eğitim ve öğretim tasarımı hususlarını anlamak, tasarımcıların, uygulayıcılara ve araştırmacılara öğrenicilerin hangi süreçlerde eğitim süreçlerinin merkezinde olduğunu anlama ayrıcalığını verebilir. Bilim merkezlerindeki öğretim tasarımı konularının daha derinlemesine araştırılması için, bu nitel sorgulamaya dayalı çoklu yöntem çalışması, bilim merkezlerinin mevcut uygulamalarını desteklemekte ve bu öğrenme ortamlarındaki bireysel ve paylaşımlı üstbiliş göstergelerini araştırmaktadır. Mevcut uygulamaların desteklenmesi, bilim merkezlerinde eğitim etkinliğini artırabilecek öğretim tasarımı ile ilgili düşüncelerin önerilmesine ve bilim merkezlerinde araştırma yapan ya da bu merkezlerde araştırma yapmaya hazırlanan farklı meslek dallarından araştırmacılar için yardımcı bir kaynak sağlanmasına yol açmıştır. Bilim merkezi ortamlarında üstbiliş göstergelerinin araştırılması ise hem öğrenme teorilerini hem de öğretim tasarımı uygulamalarını bilgilendirmiştir.
Özet (Çeviri)
Metacognition is a fuzzy term and needs deeper investigation in different learning context to inform the psychological learning theories and instructional design practices. Science centers among the world provide life-long learning environments for the citizens. As they become widespread, the constant need to understand cyclical educational and organizational practices to inform instructional design practices under the lens of theoretical perspectives have become one of the primary issues to deal with. Figuring out the current educational and instructional design considerations might give a privilege to designers, practitioners, and researchers to understand in which conditions learners are at the core of the educational processes. For a deeper investigation of instructional design issues within the science centers, this qualitative inquiry-driven multimethod study underpinned the current practices of science centers and investigated the indicators of individual and shared metacognition within these learning environments. Underpinning the current practices led to propose instructional design considerations that might increase the educational effectiveness in science centers, and provide an auxiliary resource for researchers from different professional branches who are engaged in or prepared to make researches on science centers. Whereas, investigating the indicators of metacognition within science center settings both informed the learning theories and instructional design practices.