Consolidation properties of natural fibre reinforced soil with consideration to railway embankment settlements
Demir yolu dolgu oturmaları üzerinde doğal lifle güçlendirilmiş zeminin konsolidasyon özellikleri
- Tez No: 917295
- Danışmanlar: DR. MUHAMMAD ALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Portsmouth
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Zayıf karakteristikli toprak zeminden dolayı, yumuşak zemine herhangi bir yapının inşası oldukça risklidir. Bu durum farklı oturmalar ve yüksek sıkıştırılmalar yaratabilir. Bu farklı oturmaları önlemek için ve zemin karakteristiğini geliştirmek için, bazı zemin iyileştirme teknikleri geliştirilmiştir. İnanılıyor ki rastgele dağıtılmış doğal lifle güçlendirilmiş zemin, diğer zemin geliştirme metodlarıyla kıyaslanırsa yararlar sağlayabilir, örneğin, çevre arkadaşı ve uygun maliyetli olması açısından. Bu nedenle, bu çalışmada, zemini güçlendirmek için, doğal lifle güçlendirme metodu araştırılmıştır. Çalışmanın ana amacı, tipik demir yolu dolgusu üzerinde, zemin konsolidasyon tekniği ile doğal lifle güçlendirilmiş zeminin konsolidasyon özelliklerini değerlendirmektir. Palmiye yaprakları ve buğday samanı lifleri, 0.25 %, 0.50 %, 0.75 % kütlece yüzde konsantrasyonuyla toprağa karıştırılmıştır. Test sonuçları konsolidasyon özelliklerinin geliştiğini göstermiştir. Ayrıca, 0.25 % lif içeriğiyle sıkışma, şişme indeksleri ve konsolidasyon oturmaları gelişme gösterirken, 0.50 % ve 0.75 % lif içeriğiyle bu parametreler negatif sonuçlar göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Construction of any structure on soft ground is significantly risky owing to the characteristics of weak soil. This situation can create differential settlements and high compressibility. A number of ground improvement techniques have been developed, to prevent the uneven settlement and to improve the characteristic of the soil. It is believed that randomly distributed natural fibre reinforced offers benefits such as being environmentally friendly and cost-effective in comparison with other reinforced method. Therefore, in this study, natural fibre reinforced method was investigated to improve ground condition. The main aim of the study was to evaluate the consolidation properties of natural fibres reinforced soil with particular reference to soil consolidation assessment within a typical railway embankment. Palm leaves and wheat straw fibres in concentrations of 0.25 %, 0.50 %, and 0.75 % (m/m) were incorporated in the soil. The test results indicated improvements in the consolidation properties. It was also found that with the inclusion of the fibres at 0.25 % replacement, the compression, swelling index and consolidation settlements enhanced, while these parameters showed negative results with 0.50 % and 0.75 % of the fibre contents.