Sella turcica interklinoid proçes mesafesinin maloklüzyon ve patolojilerle ilişkisinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of sella turcica interclinoid process distance with malocclusion and pathologies using cone beam computed tomography
  1. Tez No: 644427
  2. Yazar: MURAT MERT ATAPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR ÖZCAN, DOÇ. DR. FIRAT SELVİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Dentistry, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Sella Turcica, orta kraniyel fossada konumlu ve içinde hipofiz bezini koruyan sfenoid kemiğin depresyon alanıdır. Sella Turcica'nın şekil ve boyutları (linear genişlikleri) değişkenlik göstermektedir. Sagital, aksiyal ve koronal düzlemlerde boyutları ölçülen proçesler arası mesafelerin, ortognatik patolojiler ve maloklüzyonlarla ilişkileri olduğu bildirilmiştir. Çalışmamızın amacı,“Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi”(KIBT) (CBCT) kullanılarak Sella Turcica anterior ve posterior proçesleri arasındaki mesafelerin üç boyutlu görüntülenerek ölçülmesi, ayrıca her düzlemde ölçülen mesafelerle, ilgili patolojiler arasında korelasyon kurabilmektir. Araştırmamıza, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı'nda 2016-2019 yılları arasında, çeşitli dentofasiyal deformitelerinin teşhis ve tedavi planlaması için baş ve boyun bölgesinin KIBT görüntülenmesi alınmış, yetişkin (18 yaş ve üzeri) hastalar dahil edilmiştir. Sella Turcica köprüleşmesi (klinoid köprüleşmesi) literatürde bugüne kadar sadece lateral sefalometrik ölçümlerle incelenmiştir. Çalışmamız, KIBT ile yapılacak ölçümlerin çok daha hassas ve doğru olduğu hipotezinden yola çıkılarak planlanmıştır. Buna göre KIBT ile Sella Turcica'nın anterior ve posterior klinoid proçesleri arasındaki mesafeler ölçülmüş ve sefalometrik analizlerle karşılaştırılmıştır. Çalışmamızın sonuçlarına göre posterior klinoid proçes mesafesi, erkek hastalarda istatistiksel olarak anlamlı derecede daha uzun bulunmuştur. Ayrıca klinoid köprüleşmesinin sağ, sol ya da bilateral olarak sınıflaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sella Turcica is the depression area of the sphenoid bone, located in the middle cranial fossa, protecting the pituitary gland. The shape and profile (linear widths) of Sella Turcica are detailed in the literature. It has been stated that the interclinoid measurements in sagittal, axial and coronal planes are associated with orthognathic pathologies and malocclusions. We aimed to make measurements using cone beam computerized tomography (CBCT), a three dimentional imaging modality, to calculate the precise distances between the anterior and posterior processes of Sella Turcica, and to establish correlations between these anatomic measurements and associated pathologies. Our study population consisted of patients presenting to Istanbul University School of Dentistry's Department of Dentomaxillofacial Radiology, in between 2016-2019, for the diagnosis and/or treatment planning of various dentofacial deformities. Sella Turcica bridging (clinoid bridging) has only been studied in the literature using lateral cephalometric evaluations. Our study is planned on the basis of the hypothesis that measurements would be much more precise and accurate using CBCT. According to this plan, the distances between the anterior and the posterior clinoid processes of Sella Turcica were measured using CBCT and compared with cephalometric analysis. According to the results of our study, the distance of the posterior clinoid process was found to be statistically significantly longer in male patients. In addition, clinoid bridging was classified as right, left or bilaterally.