1 ocak 2009-1 ocak 2020 yılları arasında hastanemiz çocuk hematoloji bölümünde akut lenfoblastik lösemi tanısı alan çocuklarda iskelet bulgularının değerlendirilmesi
Our hospital is in the childhematology department between 1 january 2009 - 1 january 2020evaluation of skeletal findings in children with a diagnosis of acute lymphoblastic leukemia
  1. Tez No: 644428
  2. Yazar: EDA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. CANAN ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Hematolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Bu çalışmada Çocuk Hematoloji kliniğimizde takip edilen akut lenfoblastik lösemi tanılı hastaların demografik özellikleri, klinik ve laboratuvar bulguları geriye dönük araştırılarak, iskelet sistemiyle ilgili şikayet ve bulgularının sıklığı, laboratuvar bulgularıyla ilişkisi ve prognoza etkisi incelenmiştir. Gereç/Hastalar ve Yöntem: Araştırmamızda 1 Ocak 2009 – 1 Ocak 2020 tarihleri arasında, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Çocuk Hematoloji bölümünde, akut lenfoblastik lösemi tanısı alan çocuklar değerlendirildi. Hastaların demografik özellikleri, geliş şikayetleri, laboratuvar değerleri, risk durumları, kök hücre nakli yapılma öyküleri, relaps durumları, tanı ve takipte görülen iskelet şikayet ve bulguları, tanı ve takipteki iskelet görüntülemeleri, takipte osteonekroz görülme durumları, beş ve on yıllık sağkalımları değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda 218 hasta (115 erkek, 103 kız) incelenmiş olup ortalama tanı yaşları 7,2±4,7 yıl idi. Geliş şikayeti en sık halsizlik (n=90, %41,3) olarak belirlendi. Başvuru BK sayılarının ortalama değeri 53±99 x109/L, hemoglobin değerlerinin ortalaması 8,2±2,8 g/dL, trombosit sayısı ortalamaları 98±96 x109/L olarak hesaplandı. Tanıda bakılan D vitamini: 16,2±9,3 µg/L, kalsiyum: 9,4±0,7 mg/dl , fosfor: 4,6±1,6 mg/dl, magnezyum: 0,84±0,12 mmol/L, alkalen fosfataz: 162±84 U/L, parathormon: 42,1±32,5 pg/ml bulundu. D vitamini değerlerine bakılan hastalarımızın %89,9 (n=161)'unda D vitamini düşük (
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the demographic characteristics, clinical and laboratory findings of patients with acute lymphoblastic leukemia followed in our Pediatric Hematology clinic were retrospectively investigated, and the frequency of complaints and findings related to the skeletal system, their relationship with laboratory findings and their effect on prognosis were examined. Methods: In our study, children diagnosed with acute lymphoblastic leukemia in the Pediatric Hematology Department of Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine, Pediatric Hospital, between January 1, 2009 and January 1, 2020 were evaluated. Patients' demographic characteristics, arrival complaints, laboratory values, risk status, history of stem cell transplantation, relapse status, skeletal complaints and findings during diagnosis and follow-up, skeletal imaging during diagnosis and follow-up, osteonecrosis in follow-up, five and ten-year survival were evaluated. Results: In our study, 218 patients (115 boys, 103 girls) were examined and the mean age at diagnosis was 7.2±4.7 years. The most frequent complaint was fatigue (n=90, 41.3%). The mean value of admission WBC counts was 53±99 x109/L, the mean of hemoglobin values was 8.2±2.8 g/dL, and the mean platelet count was 98±96 x109/L. Vitamin D at diagnosis: 16.2±9.3 µg/L, calcium: 9.4±0.7 mg/dl, phosphorus: 4.6±1.6 mg/dl, magnesium: 0.84±0,12 mmol/L, alkaline phosphatase: 162±84 U/L, parathyroid hormone: 42.1±32.5 pg/ml. Vitamin D was found low (