Akut biliyer pankreatitli hastalarda safra taşının yeri, büyüklüğü ve biyokimyasal testlerin akut pankreatitin ciddiyeti üzerine etkileri
Effects of location of gallstones, size of gallstones and biochemical tests on the severity of acute pancreatitis on patients with acute biliary pancreatitis
  1. Tez No: 644491
  2. Yazar: SAİT KİTAPLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL RAKICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş ve Amaç: Safra taşı veya çamurunun neden olduğu akut pankreatit, akut biliyer pankreatit olarak tanımlanmaktadır. Akut pankreatit heterojen bir hastalık grubu olup hafif veya şiddetli seyir gösterebilir. Akut biliyer pankreatitte hangi faktörlerin hastalığın ciddiyeti üzerine etkili olabileceğini araştırmayı amaçladık. Bu amaçla safra taşının özelliklerinin ve Alanin Aminotransferaz (ALT), Aspartat Aminotransferaz(AST), Lökosit Düzeyi (WBC), CReaktif Protein (CRP), Kreatin gibi diğer biyokimyasal parametrelerin Atlanta sınıflaması ile belirlenmiş hastalık ciddiyetini etkileyip etkilemediğini belirlemeyi planladık. Materyal-Metod: Çalışmaya Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Gastroenteroloji Kliniği'nde 2014-2017 yılları arasında Akut biliyer pankreatit tanısı alan tedavi ve takibi yapılan 18 yaş üstü yaklaşık 130 hasta dahil edildi ve retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalar klinik, laboratuvar ve görüntüleme yöntemleri ile Atlanta sınıflamasına göre hafif, orta ve ağır hastalar olarak belirlendi. Hafif şiddetli pankreatiti olan 88, orta şiddetli pankreatiti olan 37, ağır şiddetli pankreatiti olan 5 hasta saptandı. Hafif pankreatit saptanan grup ile orta-ağır pankreatit saptanan grup safra taşının büyüklüğü, lokalizasyonu ve biyokimyasal testler açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Pankreatit şiddeti orta-ağır olanlar içinde 65 yaş ve üzerinde olanların yüzdesi pankreatit şiddeti hafif olanlardan anlamlı olarak yüksekti. Hastaların pankreatit şiddetleri arasında bakılan biyokimyasal testler, safra taşının yeri, büyüklüğü ve kolesistit varlığı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Orta-ağır şiddette pankreatiti olan hastaların WBC ve CRP değerleri hafif şiddette pankreatiti olanlardan anlamlı olarak yüksek izlendi. Sonuç: Bizim çalışmamıza göre akut biliyer pankreatit tanısı almışhastalarda safra taşının yeri, büyüklüğü ve biyokimyasal parametrelerin pankreatit şiddetini anlamlı olarak etkilemediği görüldü. CRP ve WBC değerlerinin ise pankreatit ciddiyetini öngörmede kullanılabilecek anlamlı parametreler olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Acute pancreatitis caused by gallstones or sludge is defined as acute biliary pancreatitis. Acute pancreatitis is a heterogeneous group of diseases and may have a mild or severe course. We aimed to investigate which factors may affect the severity of the disease in acute biliary pancreatitis. For this purpose, we planned to determine whether the properties of gallstones and other biochemical parameters such as Alanine Aminotransferase (ALT), Aspartate Aminotransferase (AST), Leukocyte Level (WBC), C-Reactive Protein (CRP), creatine affect the severity of the disease determined by the Atlanta classification. Material and Method: The study included approximately 130 patients over the age of 18 who were treated and followed up at the Recep Tayyip Erdoğan University Faculty of Medicine, Department of Internal Diseases Gastroenterology Clinic between 2014 and 2017, and were evaluated retrospectively. Patients were identified as mild, moderate and severe patients according to the Atlanta classification by clinical, laboratory and imaging methods. Mild pancreatitis was found to be 88, moderate pancreatitis 37 and severe pancreatitis as 5 patients. The group with mild pancreatitis and the group with moderate to severe pancreatitis were compared in terms of gallstone size, localization and biochemical tests. Results: The percentage of those aged 65 years and over among those with moderate to severe severity of pancreatitis was significantly higher than those with mild pancreatitis severity. The severity of pancreatitis was not associated with gender in patients with acute biliary pancreatitis. There was no statistically significant difference between the severity of pancreatitis in terms of biochemical tests, gallstone location, size and presence of cholecystitis. WBC and CRP values of patients with moderate to severe pancreatitis were significantly higher than those with mild pancreatitis. Conclusion: According to our study, the location, size and biochemical parameters of gallstone did not significantly affect the severity of pancreatitis in patients with acute biliary pancreatitis. CRP and WBC values are thought to be significant parameters that can be used to predict the severity of pancreatitis