Farklı değişkenler bağlamında öğretmenlerin değer öğretimine ilişkin öz yeterlik inançlarının incelenmesi İstanbul ili Anadolu Yakası örneği
Analysis of teachers' self-efficacy beliefs about teaching values in the context of different variables (Example of Anatolian Side of Istanbul province)
- Tez No: 644526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma, öğretmenlerin değerler eğitimi öz yeterlilik inanç puanlarını belirleme, değer öğretimi öz yeterlik inançlarının; cinsiyet, kıdem, eğitim durumu, değerler eğitimine dair seminer-hizmet içi eğitimine katılıp/katılmama, değerler eğitimini önemseme durumu ve öğretmenlerin branş değişkenlerine göre incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini 2018-2019 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Anadolu yakasındaki ilçelerde bulunan ilkokul, ortaokullarda görevli sınıf ve branş öğretmenleri oluşturmuştur. Araştırmada Değer Öğretimi Öz Yeterlik İnançlarının İncelenmesi Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin değerler öğretimi öz yeterlik inançları konusunda olumlu bir inanç içerisinde oldukları söylenebilir fakat öğretmenlerin %82.4 ünün değer eğitimini hiç önemli bulmadığı sonucu da ortaya çıkmıştır. Erkek öğretmenlerin genel olarak değer öğretimi öz yeterlik inançlarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucuna göre yüksek kıdeme sahip öğretmenler düşük kıdeme sahip öğretmenlere göre daha yüksek inanç sahibi olmalarına rağmen kıdemin etkisinin pratik anlamda oluşturduğu farkın dikkate değer olmadığı sonucu ortaya çıkmıştır. Değer eğitimi seminerine katılan öğretmenler ve katılmayan öğretmenler karşılaştırıldığında, değer eğitimi seminerine katılım gösteren öğretmenler lehine anlamlı farklılık elde edilmiştir. Sayısal ve Uygulamalı Alanlarda görev yapan öğretmenlerin öz yeterlik algılarının diğer branşlara nazaran daha yüksek olduğu görülmüştür. Öğretmenleri değerler eğitimine verdikleri önemden elde ettikleri puanlar arttıkça öz yeterlik algılarında da artış olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to identify the value teaching self efficacy beliefs points of teachers'; to examine value teaching self efficacy beliefs according to some variables; such as gender, seniority, educational background, participating in an inservice training about value teaching or not, the approach to the value teaching and the branches of teachers'. Survey model has been used in the research. The universe of the research study consists of the classroom and branches teacher working in primary and secondary schools which are in the anatolian side of İstanbul province in the 2018-2019 academic year. In the research The Scale of Value Teaching Self Efficacy Beliefs Examination has been used. As a result of the study, it can be said that the teachers have a positive view about value teaching self efficacy beliefs; however, it has been reached that 82.4% of the teachers do not regard value teaching as significant. It has been confirmed that male teachers generally have value teaching self efficacy beliefs than females. Though according to the result of the research the teachers who have high seniority have high beliefs than the lower ones, it has emerged that the seniority effect difference in practice is not notable. When the teachers who have participated value inservice training and not have been compared meaningful variation on behalf of the participated ones has been attained. It has been found out that teachers on quantitative and practical subjects have higher self efficacy beliefs than the others. It has been observed that when the teachers' points they gain from the value education raise, their perception of self efficacy raises as well.