Türkçe öğretmeni adaylarının estetik zevk ve algıları üzerine bir araştırma
A research on aesthetic pleasures and perceptions of Turkish teacher candidates
  1. Tez No: 644531
  2. Yazar: RAMAZAN GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL KIRIMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı eğitim fakültesinde gören Türkçe Öğretmenliği bölümü öğrencilerinin estetik zevk ve algı düzeylerini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda çalışma,“Türkçe öğretmeni adaylarının estetik zevk ve algılarının düzeyleri nedir?”problem cümlesi kapsamında yürütülmüştür. Araştırma, nicel veri yaklaşımına göre desenlenmiş tarama modelinde yürütülmüştür. Çalışmanın evreni, üniversitelerde öğrenim gören Türkçe öğretmeni adaylarından oluşmaktadır. Çalışmada kolay ulaşılabilir örneklem yöntemi ile 2018-2019 Akademik Yılı içerisinde kendilerine ulaşılabilen Türkçe Öğretmenliği bölümü 4. sınıfta öğrenim gören 437 öğrenci yer almaktadır. Kendilerine ulaşılan öğrenciler; Trabzon Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Binali Yıldırım Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi ve Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesindeki eğitim fakültesinde öğrenim görmektedir. Türkçe öğretmeni adaylarına yönelik veriler, Akyıldız'ın hazırladığı sanat ve estetik algıları belirleme ölçeğinden hareketle alanın uzmanlarının görüşleri de alınarak araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu ve öğrencilerin estetik zevk tercihlerini belirlemek amacıyla hazırlanmış olan beşli Likert tipli tutum ölçeği uygulanarak elde edilmiştir. Elde edilen verilerin yüzde dökümleri alınmış, aritmetik ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerleri hesaplanmış; bulgular tablolar hâlinde gösterilmiş ve açıklanmıştır. Araştırma sonucunda Türkçe öğretmeni adaylarının estetik hakkındaki bilgi ve uygulama düzeylerinin orta; estetik bakış düzeylerinin ise orta düzeyin üzerinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the aesthetic pleasure and perception levels of the students of the Turkish language education department who study at higher education. For this purpose, the study asked,“What are the levels of aesthetic pleasure and perceptions of Turkish teacher candidates?”carried out within the scope of the problem statement. This study uses a quantitative survey design. The universe of the study consists of candidates for Turkish teachers studying at universities. The study sample consists of 437 Turkish teachers candidates teaching 4th grades in the university Trabzon, 19 May, Atatürk, Recep Tayyip Erdoğan, Uludağ, Binali Yıldırım Giresun, Yıldız Technical and Muş Alparslan located in the Turkey, during the Academic Year 2018-2019. The data for Turkish teacher candidates were obtained by applying the personal knowledge form developed by the researcher and the five-point Likert-type attitude scale prepared to determine the aesthetic pleasures preferences of the students by taking the opinions of the experts of the field based on the scale of determining the artistic and aesthetic perceptions prepared by Akyıldız. Percentages of the obtained data were taken, arithmetic mean, standard deviation, minimum and maximum values were calculated; findings are shown and explained in tables. As a result of the research, the knowledge and application levels of Turkish teacher candidates about aesthetics are medium; It was determined that their aesthetic view level was above the medium level.