10. sınıf fizik müfredatının, ders kitabının ve dersinin bilimsel süreç becerileri yönünden içerik analizi
Content analysis of 10th grade physics curriculum, textbook and course in terms of scientific process skills
  1. Tez No: 644592
  2. Yazar: ANIL GEÇİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada 2019 -2020 eğitim-öğretim yılında 10.sınıflarda okutulan MEB fizik ders kitabı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2018 yılında yayınlanan fizik dersi öğretim programının bilimsel süreç becerileri bakımından incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma kapsamında 10. sınıf fizik ders kitabının incelenmesi amacıyla araştırmacı tarafından fizik ders kitabı değerlendirme formu ve 10. sınıf fizik öğretim programının incelenmesi amacıyla da fizik dersi öğretim programı değerlendirme formu geliştirilmiştir. 10. sınıf fizik ders kitabı ve öğretim programı bu formlar kullanılarak doküman incelemesi yoluyla değerlendirilmiştir. Ayrıca, 10. sınıf fizik ders kitabı ve öğretim programı arasındaki uyum Ki-kare testi aracılığıyla belirlenmiştir. Analizler sonucunda, ders kitabının dört ünitesinde de, 10. sınıf fizik ders kitabındaki soruların ölçmeyi hedeflediği bilimsel süreç becerileri ve 10. sınıf fizik öğretim programındaki kazanımların içerdiği bilimsel süreç becerileri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı bulunmuştur. 10 sınıf fizik öğretim programının deneysel becerileri içerme oranı yaklaşık olarak %30 iken, 10. sınıf fizik ders kitabında yer alan soruların yaklaşık %6'sının deneysel beceri ölçmeyi hedeflemesi kitap ve öğretim programı arasındaki uyumsuzluğun sebebi olarak görülmüştür. Bu kapsamda, 10. sınıf fizik ders kitabında öğretim programıyla uyumlu olarak deneysel becerileri ölçen soru sayısının arttırılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the MNE physics textbook that was taught in the 10th grades in the 2019 -2020 academic year and the science process skills program published in 2018 by the Ministry of National Education in terms of scientific process skills. Within the scope of the research, the physics course curriculum evaluation form was developed by the researcher to examine the 10th grade physics textbook and the physics curriculum evaluation form was developed to examine the 10th grade physics curriculum. 10th grade physics textbook and curriculum were evaluated by using these forms through document analysis. In addition, the harmony between the 10th grade physics textbook and the curriculum was determined through the Chi-square test. As a result of the analysis, no significant relationship was found between the scientific process skills aimed at measuring the questions in the 10th grade physics textbook in all four units of the textbook and the scientific process skills contained in the 10th grade physics curriculum. While the ratio of the 10-class physics curriculum to include experimental skills is approximately 30%, it was seen that 6% of the questions in the 10th class physics textbook aimed to measure experimental skills as the reason for the discrepancy between the book and the curriculum. In this context, it may be suggested to increase the number of questions measuring experimental skills in accordance with the curriculum in the 10th grade physics textbook.