Gündem belirleme kuramı çerçevesinde endüstriyel futbolun televizyonda sunumu: Karşılaştırmalı bir inceleme
Presentation of industrial football on television in the context of agenda setting theory: A comparative analysis
  1. Tez No: 644596
  2. Yazar: ADAM IBRAHIMZADA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ÖNÜRMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Spor, Radio and Television, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Türkiye'de futbol denilince akıllara gelen bu 4 kulübün bu kadar popüler olmasında kuşkusuz televizyonun rolü büyüktür. Büyük takım denilen bu takımlarla ilgili her hareket olay olurken diğer takımlarla ilgili haberlerin üzerinden kısa zaman içerisinde geçiş yapılmaktadır. Bu programlarda bu 4 kulübü savunan yorumcuların bulunması yorumcu kimliğinden fazla taraftar kimliyini öne sürmektedir. Bunlarla beraber çalışmada futbolun endüstriyelleşmesine, popüler kültür ürününe dönüşmesine ve günümüzde geldiği noktaya da değinilmiştir. Bu çalışma televizyondaki futbol tartışma programlarından“Stadyum”ve“Takım Oyunu”programlarında Türkiye Süper Ligi'nde mücadele eden“Galatasaray”,“Fenerbahçe”,“Beşiktaş”ve“Trabzonspor”futbol kulüpleri dışında yer alan diğer futbol takımlarının hangi düzeyde tartışmaya konu olduğu, program içerisinde ne kadar süre aldıklarını araştırmayı amaç edinmiştir. Araştırmada 2019-2020 Cemil Usta Sezonu Spor Toto Süper Lig'in birinci yarısında oynanan 17 Hafta boyunca yayınlanan programlar içerik analizine tabi tutularak Süper Lig takımlarına ayrılan zaman dağılımına göre sonuca varılmıştır. Araştırmada ortaya çıkan sonuçlara göre her iki programda da 4 büyük kulüplere Anadolu takımlarından daha fazla süre ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey comes to mind at the mention of this football club is so popular that four of the role of television is undoubtedly great. While almost every action about these teams, called the big team, is an event, the news about the other teams are passed over in a short time. The presence of commentators advocating these 4 clubs in these programs suggests that they are more than the commentator identity. Along with these, the study also touched on the industrialization of football, its popular culture product and the point it has reached today. This study televised football discussion program on the“Stadyum”and“Takım Oyunu”program in Turkey who fought in Super League,“Galatasaray”,“Fenerbahce”,“Besiktas”and“Trabzonspor”located outside the football club are the subject of the debate in which the level of other football teams aims to investigate how long they take in the program. In the research, the programs broadcasted during the 17th week of 2019-2020 Cemil Usta Season Spor Toto Super League were subjected to content analysis and the results were reached according to the time allocation for the Super League teams. According to the results of the research, more time than the Anatolian teams was allocated to 4 big clubs in both programs.