Uluslararası vergi planlaması: Çok uluslu şirketler açısından bir değerlendirme
International tax planning: An assessment in terms of multinational companies
  1. Tez No: 644620
  2. Yazar: NAZLICAN DOĞANLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ KARGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çok uluslu şirketler, faaliyetlerini birden fazla ülkede gerçekleştiren organize olmuş şirketlerdir. Uluslararası ölçekte faaliyette bulundukları için hareket kabiliyetleri neredeyse sınırsızdır. Hareket alanının bu denli geniş olması avantajların yanı sıra dezavantajları da beraberinde getirmektedir. Çok uluslu şirketlerin uluslararası ölçekte başarılı olabilmesi için içinde bulundukları ülkelerin yasal düzenlemelerine ve kültürel normlarına uyum sağlayabilen stratejiler geliştirmeleri gerekmektedir. Bu stratejilerden bir tanesi uluslararası vergi planlamasıdır. Vergi planlaması, vergi yükünün yasalara aykırılık teşkil etmeyecek şekilde azaltılmasıdır. Vergi planlamasının ulusal sınırları aşıp uluslararası alana taşınması, uluslararası vergi planlaması kavramını ortaya çıkarmaktadır. Uluslararası vergi planlamasında nihai hedef, efektif vergi yükünü azaltmaktır. Efektif vergi yükü, farklı vergi sistemleri arasındaki farklılıkları dikkate almakta ve bu yönüyle gerçek vergi yükünü yansıtmaktadır. Bu kapsamda çok uluslu şirketler, faaliyette bulundukları ülkelerde karşılaştıkları farklı vergi sistemlerini uluslararası vergi planlama hedefleri ışığında bilinçli bir şekilde kullanmakta ve mevcut şartları avantaja çevirecek stratejiler geliştirmektedirler. Çalışmada uluslararası vergi planlamasının kullanım alanları açıklanmaktadır. Bu kapsamda çok uluslu şirketlerin uluslararası vergi planlama faaliyetlerinde kullandıkları transfer fiyatlandırma vergi cennetleri ve elektronik ticaret ele alınmakta ve bunların birer vergi planlama stratejisi olarak nasıl kullanıldığı açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Multinational companies are organized companies that operate in more than one country. Their mobility is almost limitless as they operate on an international scale. This wide range of motion brings along disadvantages as well as advantages. In order for multinational companies to be successful on an international scale, they need to develop strategies that can comply with the legal regulations and cultural norms of the countries in which they operate. One of these strategies is international tax planning. Tax planning is the reduction of the tax burden in a way that is not against the law. Moving the tax planning from the national borders to the international area reveals the concept of international tax planning. The main target in international tax planning is to reduce the effective tax burden. The effective tax burden takes into account the differences between different tax systems and thus reflects the actual tax burden. In this context, multinational companies are developing strategies to turn existing conditions into an advantage by consciously using the tax systems of the countries in which they operate, on the basis of international tax planning targets. The study explains how international tax planning is used. In this context, transfer pricing, tax havens and electronic commerce used by multinational companies in international tax planning activities are investigated and explained how they are used as a tax planning strategy.