Ganoderma lucidum mantarının kemik iyileşmesi üzerine etkisinin incelenmesi
Effect of medicinal mushroom ganoderma lucidum on bone healing
  1. Tez No: 644789
  2. Yazar: BARIŞ DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR GÜLŞEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ganoderma lucidum mantarının birçok hastalığın tedavisi için yüzyıllardır özellikle uzak doğuda kullanıldığı bilinmektedir. Yapılan çalışmalarda birçok farklı etken maddeye sahip olduğu ve kemik dokularda kırık iyileşmesi ve kemik sağlığına olumlu yönde katkısı olduğu bildirilmiştir. Ayrıca lokal olarak uygulama yapabilmek için mantarın kalite tayininde de bir ölçüt olarak kabul edilen içerisinde en fazla bulunan triterpenoid olan ganoderik asit A kullanılmıştır. Çalışmamızdaki amacımız ganoderma lucidum mantarının sistemik ve lokal uygulamalarda kemik iyileşmesi üzerine etkisinin incelenmesidir. Bu amaçla toplam 60 adet Wistar-albino cinsi erkek rat kullanıldı. 6 gruba ayrılan deneklerin sağ paryetal kemiklerinde açılan 5 mm boyutundaki silindirik standart defektlerde sırasıyla; grup 1 otojen greft konulmuş, grup 2 içerisine spongostan yerleştirilmiş, grup 3 defekt içine 0,1 mg Ganoderik asit konulmuş, grup 4 otojen kemik ve 0,1 mg ganoderik asit A konulmuş, grup 5 otojen greft konmuş ve 0,5 g/kg dozda oral gavajla beslenmiş, grup 6 ise otojen greft ve 1 g/kg dozda oral gavajla beslemiştir. Denekler 28 gün sonra sakrifiye edilmiş ve alınan kranyum örnekleri histolojik olarak incelenmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda G1, G2, G3 gruplarında sert doku cevabı ve kemik kalitesi açısından G6 grubuna göre istatiksel olarak anlamlı fark görülmüş diğer gruplar arasında ise fark görülmemiştir. Bütün gruplar karşılaştırıldığında en yüksek skorlamanın G3 grubunda olduğu görülmüş fakat buda istatiksel olarak anlamlı bir sonuç göstermemiştir. Kullanılan materyaller incelendiğinde kemik oluşumu üzerine sınırlı çalışma olduğu göz önünde bulundurularak bu konuyla ilgili daha detaylı çalışmaların yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
It is known that Ganoderma lucidum mushroom has been used for centuries to treat many diseases, especially in the far east. Studies have reported that it has many different active ingredients and has a positive effect on fracture healing and bone health in bone tissues. In addition, ganoderic acid A, which is the most commonly found triterpenoid, which is accepted as a criterion in the quality determination of the fungus, has been used for local application. Our aim in our study is to investigate the effect of ganoderma lucidum mushroom on bone healing in systemic and local applications. For this purpose, a total of 60 Wistar-albino male rats were used. 5 mm critical size defects was performed on the right parietal bones of the subjects divided into 6 groups, respectively; Group 1 autogenous graft was placed, group 2 spongostan was placed, group 3 0,1 mg of Ganoderic acid was placed defect, group 4 of autogenous bone and 0,1 mg of ganoderic acid A were placed, group of 5 autogenous graft was placed and fed with oral gavage at 0,5 g / kg dose, group 6 autogenous graft was placed and fed with oral gavage at 1,0 g / kg dose. Subjects were sacrificed after 28 days and cranium samples were examined histologically. As a result of the evaluations, there was a statistically significant difference in G1, G2, G3 groups in terms of hard tissue response and bone quality compared to the G6 group, but no difference was observed among other groups. When all groups were compared, it was seen that the highest scoring was in the G3 group, but this did not show a statistically significant result. When the materials used are examined, it is necessary to carry out more detailed studies on this subject, considering that there is limited study on bone formation