Farklı substratlarda yetiştirilen reishi (Ganoderma lucidum) mantarının verim ve bazı kalite özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of yield and certain quality characteristics of reishi (Ganoderma lucidum) culitvated on different substrates
- Tez No: 786933
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ÇÖMLEKÇİOĞLU, DR. MUSTAFA KEMAL SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sebze Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Daha sonr Bu çalışmada ülkemizde üretimi yaygın olmayan bir tıbbi mantar türü olan Ganoderma lucidum (reishi) yetiştirilmek üzere ortam denemesi yapılmıştır. Ülkemizde sıklıkla yetiştirilen bazı bitkilerin atık durumda olan kısımlarının üretime kazandırılması amaçlanmıştır. Çalışmada kullanılan Ganoderma lucidum mantarının tohumluk miselleri Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü'nden temin edilmiştir. Çalışmada substrat olarak 9 farklı ortam; S-1: %40 talaş + %40 nohut sapı + %20 kepek, S-2: %60 talaş + %20 nohut sapı + %20 kepek, S-3: %40 talaş + %40 bezelye sapı+ %20 kepek, S-4: %60 talaş + %20 bezelye sapı + %20 kepek, S-5: % 40 talaş + % 40 haşhaş sapı + % 20 kepek, S-6: %60 talaş + %20 haşhaş sapı + % 20 kepek, S-7: %40 talaş + %40 mısır koçanı + %20 kepek, S-8: %60 talaş + %20 mısır koçanı + %20 kepek ve S-9 (KONTROL): %80 talaş + %20 kepek şeklinde oluşturulmuştur. Çalışmada tüm ortamlardan mantar elde edilmiştir. Ortamla ilgili yapılan ölçümlerde substrat kül oranı %17,29 ile S1 ortamından elde edilmiştir. En erken mantar oluşumu 51 gün ile S8 ve S9 ortamlarından elde edilmiştir. Biyolojik etkinlik oranı %5,86 ile %1,14 arasında değişmiştir. En yüksek toplam verim %88,38 ile S6 ortamında kaydedilmiştir. a doldurulacaktır.
Özet (Çeviri)
Daha sonra dold In this study, growing medium test was conducted to grow Ganoderma lucidum (reishi), a medicinal mushroom species whose production is not common in our country. It is aimed to bring some plant wastes, which are frequently grown in our country, into production. The mycelium of the Ganoderma lucidum mushroom used in the experiment was obtained from Atatürk Horticultural Central Research Institute. In the study, 9 different media were prepared according to the following recipe as substrate; S-1: 40% sawdust + 40% chickpea stem + 20% bran, S-2: 60% sawdust + 20% chickpea stem + 20% bran, S-3: 40% sawdust + 40% pea stem + 20% bran , S-4: 60% sawdust + 20% pea stem + 20% bran, S-5: 40% sawdust + 40% poppy stalk + 20% brand, S-6: 60% sawdust + 20% poppy stalk + 20% bran, S-7: 40% sawdust + 40% corn cob + 20% bran, S-8: 60% sawdust + 20% corn cob + 20% bran and S-9 (control): 80% sawdust + 20% bran. Fungi were obtained from all substrates. The highest substrate ash ratio was obtained from S1 medium with 17,29%. The earliest fungal formation was obtained from S8 and S9 media with 51 days. The biological efficiency rate ranged between 5,86% and 1,14%. The highest total yield was recorded in S6 medium with 88,38%. urulacaktır.