Internationalization level of the automobile component supplier firms in Turkey
Türkiye'deki otomotiv yansanayi firmalarının uluslararasılaşma seviyeleri
  1. Tez No: 64479
  2. Yazar: M. CENKMEN KEÇECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
KISA ÖZET Türkiye'deki Otomotiv Yansanayi Firmalarının Uluslararasılaşma Seviyeleri M. Cenkmen Keçeci Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki otomotiv yan sanayi firmalarının uluslararasılaşma seviyelerinin belirlenmesidir. Aynı zamanda bu çalışma sonucunda firmaların ihracat tecrübeleri ve ihracat yapan otomotiv yan sanayi firmalarının karakteristiksel özellikleri de tespit edilmektedir. Bu çalışma esnasında, 1997 yılı Nisan ve Mayıs aylarında Bursa ve İstanbul'da bulunan 72 büyük otomotiv yan sanayi firmasıyla bir alan çalışması yapılmıştır. Otomotiv yan sanayi firmalarının ihracat tecrübelerinin beklenen ölçüde uzun olmamasına rağmen, firmalara ait ihracat oranlarının her geçen yıl artış göstermekte olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda, firma yaşı, ihracat tecrübeleri ve firma çalışan sayısı ile ihracat oranları arasında pozitif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında, firma ortaklık yapısı ve ihracatta kullanılan dağıtım kanalları arasında yakın bir ilişkinin olduğu görülmüştür. Örneğin, ortaklık yapısında en az bir yabancı ortak firma bulunduran yan sanayilerin dış pazarlarda kendi temsilcilikleri bulunmaktadır. Aynı zamanda, bu araştırma sonucunda en az bir yabancı ortağın bulunduğu firmaların daha fazla oranlarda ihracat yaptıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Internationalization Level of the Automobile Component Supplier Firms in Turkey. by M. Cenkmen Keçeci. The objective of this thesis is to determine the internationalization level of the automotive component suppliers in Turkey. Also, the exporting experience and the characteristics of the exporting automotive component suppliers are determined after the research. A field survey was conducted in April and May 1 997, among 72 large automotive component suppliers which export their products in Istanbul and Bursa. Although the export experience of the respondents is not extensive, the export intensities of the firms are increasing through out the years. It is observed that the age of the firm, the exporting experience, and the number of the employees in the firms are positively correlated with the export intensity. Furthermore, there is a close relation between the type of the marketing channel used and the ownership structure of the firms. The firms that have at least one foreign partner have their own representatives in foreign markets. Besides, in this research it is observed that the firms that have at least one foreign owner have a higher level of export intensity. IV