An Analysis of choice criteria for star-hotels and holiday villages among domestic tourists
Türkiye'de yerli turistlerin yıldızlı otel ve tatil köyü seçim kriterleri hakkında analiz
  1. Tez No: 64478
  2. Yazar: AYLA UĞRAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER BODUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
KISA ÖZET Türkiye'de Yerli Turistlerin Yıldızlı Otel ve Tatil Köyü Seçim Kriterleri Hakkında bir Analiz Ayla U?RAŞ Turizm pek çok ülkenin ekonomik ve sosyal hayatında önemli bir yer tutar ve büyüyen turizm sektörü ile Türkiye de bu ülkeler arasında yer almaktadır. Ancak yabancı turist potansiyeli politik ve ekonomik olaylara kuvvetle bağlı olduğundan, sektör sıkça ciddi krizlerle yüz yüze kalmaktadır. Bu noktadan hareket ederek, yerli turist potansiyelini de yıldızlı otel ve tatil köylerine çekebilmek için, bu araştırma Türk müşterilerin seçimlerinde önemli rol oynayan otel özelliklerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Böylelikle, meydana gelen olaylardan sektör içindeki işletmeler daha az etkileneceklerdir. Araştırma, turizm sektörüne farklı açılandan yaklaşmış önceki çalışmalardan oluşan bir literatür incelemesi içermektedir. Bu çalışmaların ışığı altında hazırlanan anket, İstanbul ve Antalya'da olmak üzere toplam sekiz otel ve tatil köyünde, önceden belirlenen bir kotaya göre seçilen 200 kişilik örnek kitleye uygulanarak gerekli veriler toplanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, insanların genellikle yaz aylarında deniz kenarında tatil yapmak istedikleri gözlenmiştir. Otel seçimi için gerek duydukları vııbilgiyi ise, en çok arkadaşlarından almaktadırlar, bu da sözlü iletişimin otel sektörü üzerindeki etkisini göstermektedir. Otel seçim kriterlerine baktığımızda, araştırmada ele alınan özellikler içinde müşterilerin en çok servis kalitesine, sonra konaklama tesisinde bir sağlık merkezinin bulunmasına, daha sonra da personelin iş tecrübesine önem verdikleri görülmüştür. Turizm pazarında ciddi bir pay elde etmek isteyen yöneticiler, müşterilerin bu taleplerini tesislerinde sağlamak zorundadırlar. Ayrıca uygun fiyat müşteriler için yüksek kaliteden önce gelen bir faktör olarak ortaya çıkmıştır. Ancak gelir düzeyi yükseldikçe, kaliteye doğru yönelim de artmaktadır. Buna göre, otel yöneticileri geniş kitlelere ulaşmak için, müşterilerine tesislerinde öncelikle uygun fiyatlı ve sonra da yüksek kaliteli hizmet sağlamaları gerekmektedir. vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT An Analysis of Choice Criteria for Star-Hotels and Holiday Villages Among Domestic Tourists By Ayla U?RAŞ Tourism has a serious impact on the economic and social life of most countries and Turkey is among them with its growing tourism industry. However, foreign demand strictly depends on political and economic events and the industry is usually faced with serious repercussions. This research aims to determine the attributes of star-hotels and holiday villages which are important in the choice decision of Turkish customers in order to find out ways to attract domestic demand. In this way, these institutions might be less affected from occurring events. The research covers a literature review of prior studies about different aspects of the tourism sector. Under these highlights, a questionnaire was designed and the data collected by personal interviews from a quota sample of 200 respondents in eight randomly selected hotels and holiday villages situated in Istanbul and Antalya. From the conclusions of the study, it is seen that people generally prefer to go on holiday near the sea in summer. They primarily take information from friends for hotel selection, showing the effect of word-of-mouth on the hotel industry.About the hotel choice criteria, service quality appears to be the most important attribute for customers next, the presence of a health center followed by the job experience of personnel are ranked at the top of all other hotel attributes covered in this research. These are the requirements of customers that managers should certainly provide in their hotels or holiday villages in order to have a significant share in the tourism market. Additionally, a clear preference of reasonable price against quality is found on the customers' side. However, as income level rises, tendency towards requiring high quality increases. Thus, managers should offer primarily a reasonable price and then high quality to reach more customer groups. vi