Türk dizilerinin Endonezya'daki popüler kültüre etkisi
The effect of Turkish TV series on popular culture in Indonesia
  1. Tez No: 644807
  2. Yazar: RAIHAN NUSYUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF DEVRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Endonezya'da televizyon ekranları Türk dizilerinin gösterilmeye başlanmasıyla birlikte canlılık yaşamaya başladı. Daha önceleri çoğunlukla Latin Amerika, Güney Kore ve Hindistan'dan ithal edilen yapımların gösterildiği Endonezya'da, Türk dizilerinin artan etkisi yeni bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu fenomenin ortaya çıkışı, Aralık 2014'te“Muhteşem Yüzyıl”dizisinin, ANTV kanalında yayınlanmasıyla başlamıştır. Sonrasında 18 Türk dizisi daha televizyon ekranlarında kendine yer bulmuştur. Sayıları artan Türk dizileri böylelikle Endonezya'daki televizyon sektöründe büyük bir etki yaratmaya başlamıştır. Bu çalışmanın amacı Türk dizisi fenomeninin Endonezya'daki etkisini ortaya koymaktır. Bunun için yapılacak çözümlemelerde popüler kültür kavramı merkeze alınacaktır. Çalışmada kapsamlı bir literatür taramasının ardından, anket ve derinlemesine mülakat yöntemi kullanılarak konuya ilişkin izleyici tepkilerinin yorumlanması planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
On December 2014, the Turkish TV series became a phenomenon in Indonesian telesivion industry with the broadcasting of the Turkish drama called“Muhteşem Yüzyıl”on ANTV channel. Following the succes of this drama, subsequently another 18 Turkish TV series were broadcasted. This brought a huge impact on the television industry in Indonesia as previously, most of the broadcastings were taken from the Latin America, South Korea and India. This study aims to reveal the effect of the Turkish TV series phenomenon on the popular culture in Indonesia. The audiences`s reactions toward the Turkish TV series were collected and analysed through questionnaires and an in-depth interview method.