Barajların sismik stabilitesinin sonlu elemanlar yöntemiyle belirlenmesi
Determination of seismic stability of dams by finite element methods
  1. Tez No: 644817
  2. Yazar: VİCDANİ BARIŞ UYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL BEKİR AFACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Su tutma yapılarına verilen önem ülkemizde giderek artmaktadır. İnşa edilecek yeni su tutma yapıları ile mevcut su tutma yapılarının dinamik yükler altında performanslarının değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, Eskişehir Seyitgazi Gökbahçe Göleti'nin nonlineer analizi, sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak PLAXIS 2D ve DEEPSOIL programları yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Gökbahçe Göletinin PLAXIS 2D ve DEEPSOIL programları ile modellemesi yapılmış ve bu programlar vasıtasıyla 11 farklı dinamik yük etkisine maruz bırakılmıştır. İki programdan elde edilen ivme, deformasyon ve en büyük spektral ivme verileri karşılaştırılmıştır. Programların farklı boyutlarda modelleme yapmasından dolayı modellemedeki boyut etkisinin sonuçların değişimine etkisi araştırılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, modellemede aynı sınır koşullarına sahip zemin tabakalarında veriler birbiri ile uyumlu çıkmıştır, fakat göletin gövde kısmında verilerin uyumlu olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The importance given to the water retention structures in Turkey is gradually increasing. The evaluation of already existing and to be constructed water retention structures under dynamic load is highly important. In this study, nonlinear analysis of Eskişehir Seyitgazi Gökbahçe Pond is performed by the means of PLAXIS 2d and DEEPSOIL programs while using the finite element method. A model of Gökbahçe Pond is created in PLAXIS 2D and DEEPSOIL programs, and this model exposed to 11 different dynamic load effects. During the study, the acceleration, deformation, and peak spectral acceleration data obtained from the two programs are compared with each other. Due to the fact that those two programs are creating models in different sizes, the impact of the size in modelling is investigated through the results. According to the research, while having the same boundary conditions, the ground layer of the model was compatible with each other, whereas the obtained data from the two programs were not compatible in the pond embankment.