Insiders and autsiders in wage determination of the Turkish manufacturing industry
Türkiye imalat sanayi ücretlerinin belirlenmesinde içerdekiler ve dışardakiler
- Tez No: 64484
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Türkiye İmalat Sanayii Ücretlerinin Belirlenmesinde İçeridekiler ve Dışarıdakiler ' İçeridekiler-Dışarıdakiler ' modeli sektör ücretlerinin belirlenmesinde hem iç hem de dış faktörlerin önemli rol oynadığım ileri sürmektedir. Türkiye imalat sanayii alt sektörlerine ait panel veri setimizin analiz sonuçlan bu görüşü desteklemektedir. Buna göre, sanayi ücretlerinin oluşumu, iç faktörlerin ( işçi basma satışlar, sendikalaşma oram ve fınansal likitide ) ve dış faktörlerin ( işsizlik oram ve alternatif ya da dışarıdaki ücret ) birlikte etkilediği bir çeşit rant paylaşımı olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Insiders and Outsiders in Wage Determination of the Turkish Manufacturing Industry by Bonn Ktva The ' Insider-Outsider ' model suggests that both internal and external factors to the sectors play an important role in wage determination. The results of our analysis of a panel data set of Turkish two-digit manufacturing industry support this view. The industry wage determination is best seen as a kind of rent sharing in which the real wage is shaped by a mixture of insider forces (including sales per employee, unionization and financial liquidity) and outsider forces (including unemployment and alternative or outside wage). IV