The impact of extending non-compulsory schooling on schooling and employment outcomes of youth
Zorunlu olmayan eğitimde süre uzatımı reformunun gençlerin eğitim ve istihdamı üzerine etkileri
  1. Tez No: 644846
  2. Yazar: ALİ GÖKHAN KARABİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM DAYIOĞLU TAYFUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışma, zorunlu olmayan ortaöğretim süresinin üç yıldan dört yıla çıkarılmasının, gençlerin eğitim ve istihdamı üzerindeki etkisini incelemektedir. Bu amaç doğrultusunda Türkiye Hanehalkı İşgücü Anketinin çeşitli yıllarının mikro verileri ile Farkların Farkı metodolojisi kullanılmaktadır. İlk analizimiz, politika sonucunda 15-18 yaşındakilerin okula devamının nasıl değiştiğini incelemeyi içeriyor. Devamında, politikanın politikadan etkilenen doğum kuşaklarının lise derecesine sahip olup olmamalarını nasıl etkilediğini araştırıyoruz. Bunu takiben politikanın gençlerin istihdamı üzerindeki etkisine bakıyoruz. Son olarak, politika sonucunda gençlerin zaman kullanımını, gençleri eğitim ve istihdam durumlarına göre birbirini dışlayan dört gruba ayırdığımız şekilde inceliyoruz. Sonuçlar, politikanın herhangi bir eğitim düzeyindeki eğitim görmedeki artışın 4.7 - 6.7 yüzde puan ve lise düzeyindeki eğitim görmedeki artışın 6.2 - 7.9 yüzde puan olduğunu göstermektedir. Etki, cinsiyetler ve yerleşim türleri arasında anlamlı olarak ölçüde fark göstermektedir. Lise eğitimini tamamlama olasılığı ise politika ile 4.5 - 4.7 yüzde puan düşmektedir. Ardından, politikanın 15 ila 18 yaş arası istihdam üzerindeki etkisi incelendiğinde, 0.8 yüzde puanlık bir azalma tespit edilmektedir. Son olarak, politikanın gençliğin zaman kullanımı üzerindeki etkisi incelendiğinde şu sonuçlar bulunmaktadır: politika, sadece okula gitme olasılığını 4.8 - 6.0 yüzde puan artırırken, sadece istihdam edilme olasılığını 0.7 - 1.3 yüzde puan ve her iki faaliyette de yer almama olasılığını 4.0 - 5.4 yüzde puan arasında azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of an increase in the duration of non-compulsory upper secondary education from three to four years on the schooling and employment outcomes of youth. We use micro-data from various rounds of Household Labor Force Surveys of Turkey and a Difference-in-Difference design where we exploit the variation across birth cohorts in policy exposure for identification. Our first analysis involves looking at how school enrollment of 15-18-year-olds changes as a result of the policy. Furthermore, we investigate whether the birth cohorts affected by the policy have higher school attainment as measured by attainment of at least a high school degree. Our analysis on education is followed by the policy effect on employment and time-use, where we divide youth into four mutually exclusive groups according to their enrollment and employment status. The results show that the policy increases enrollment in any education level and upper secondary education by 4.7 to 6.7 and 6.2 to 7.9 percentage points (pp), respectively. The effect is significantly different across genders and settlement types. Furthermore, the policy decreases the probability of attaining upper secondary education or more schooling by 4.5 to 4.7 pp. The policy reduces the employment of 15-18-year-olds by 0.8 pp. The policy also changes the time-use patterns of the youth: the probability of being enrolled only increases by 4.8 to 6.0 pp, the probability of being employed only and being engaged in neither of the two activities decreases by 0.7_to_1.3 pp and 4.0_to_5.4 pp, as a result of the policy.