A Comparison of the development of financial markets in Turkey and United States America
Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri'nde finansal piyasaların gelişmelerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 64486
  2. Yazar: HAŞMET AKGÜN
  3. Danışmanlar: DR. İBRAHİM ÖZER ERTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri'nde Finansal Piyasaların Gelişimlerinin Karşılaştırılması Yazan: Haşmet Akgün Finansal piyasaların en önemli işlevi yeni yatırımlar için gerekli olan kaynağın sağlanmasına aracılık ederek, ekonomik gelişmeyi sağlamaktır. Günümüzde, başta ABD olmak üzere gelişmiş ülkelerde, gerek girişimcilerin, gerekse yatırımcıların kendilerine en uygun gelen finansman ya da yatırım tipini seçebilmeleri için önlerine çok sayıda opsiyonun sunulduğu piyasalar mevcuttur. Çoğu kaynak, bir ülkedeki finansal piyasaların gelişmişliği ile o ülkenin gelişmişliği arasında doğru orantı kurmaktadır. Bu çalışmanın amacı, günümüzde en gelişmiş finansal piyasalara sahip ülke konumundaki ABD ile Türkiye'nin bugünkü konumlarına gelirken geçirdikleri evreleri ve karşılarına çıkan problemlere nasıl çözümler ürettiklerini karşılaştırarak her iki ülkenin bu konudaki politikalarını gözler önüne sermek, ve bugünkü konumlarına olan etkilerini belirlemektir. Günümüz piyasalarındaki çeşitliliğin derecesi gözönünde bulundurulduğunda, bu konunun aynı anda hem derinlik, hem de genişlik bakımından kapsamlı olarakincelenmesi oldukça zor görünmektedir. Bu çalışmada genişlik boyutu ön planda tutulmuş, mümkün olduğunca fazla finansal araç ve kurumun incelenebilmesi için derinlik unsuru gözardı edilmiştir. Varılan sonuç, temel olarak Türkiye'nin dünya piyasalarına entegre olma prosesine göreli olarak yeni başlamış olmasına rağmen kısa zamanda önemli mesafe kaydettiğidir. Buna rağmen daha giderilmesi gereken pek çok aksaklık bulunmaktadır. Özellikle piyasaların bugünkü oligopolistic yapıdan daha tabana yönelik bir hale getirilmesi ve eşitsizlikleri önlemeye yönelik regülasyonların arttırılarak uygulanması arzu edilen noktaya daha çabuk varılmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT A Comparison of the Development of Financial Markets in Turkey and the United States of America by Haşmet Akgün It is a well known fact that the primary reason for the existence of financial markets is to act as an agent in raising the funds necessary for further economic development. Today, in every industrialized country, especially in the USA, investors and entrepreneurs are given an abundance of choices while selecting the financing or investment that best suits their risk and return requirements. Many sources directly correlate an economy's sophistication to the sophistication of its financial markets. The aim of this study is to compare the evolution of financial markets in the USA, which is undoubtedly the most advanced country of the world in this field, and Turkey, concentrating on especially the solutions developed for problems during the initial development stage. It is also aimed to determine the effect of policies followed by these two countries on their standings today. Because of the enormous amount of diversification in today's markets, it is difficult to carry out a study equally comprehensive in both depth and breadth, andconsequently, in this one, depth has been sacrificed for breadth; the aim has been to compare as many segments of the markets as possible. The primary result of this thesis is that, while Turkey has been late in starting its integration process with the rest of the world, it has advanced quite much during the past 15 years. However, many problems remain to be solved before this process is fully complete. Particularly, current oligopolistic structure of the markets should be transformed into a more perfectly competitive form, and regulations governing markets should be increased and more strictly enforced. It is believed that these two areas are of primary importance in the path towards more efficient markets.