(re)production of industrial terrain vague: The case of the national textile factory in Adana
Kararsız endüstri alanının (yeniden) üretimi: Adana milli mensucat fabrikası örneği
- Tez No: 644866
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE NİL UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu tez, günümüzde terkedilmiş durumda olan ve endüstri mirası kapsamına giren endüstri varlıklarının kent bağlamında yeniden değerlendirilmesinde başvurulabilecek bir değer modelini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Temel amaç endüstri varlıklarının korunması ve geliştirilmesine yönelik bütüncül bir yaklaşım geliştirmektir. Bu amaç doğrultusunda, terkedilmiş endüstri varlıklarının geldiği aşama bir tarafta tarihsel süreç içinde taşıdıkları değerler, diğer tarafta geçirdikleri değer yitim süreçleri nedeniyle kararsız endüstri alanı olarak tariflenmiştir. Lefebvre'in mekânsal triyalektiği kararsız endüstri alanının değerler temelinde yeniden üretilebilmesi için gereken mekan sorgusuna ışık tutmuştur. Bu doğrultuda mekanın, doğuşundan kararsız endüstriyel alan olana kadarki süreçte değişen boyutları (zihinsel, fiziksel ve sosyal) irdelenmiştir. En sonunda Lefebvreci analiz yönteminden beslenmiş bir kültürel değer modeli ortaya koyulmuştur. Adana'da kent merkezinde eski endüstri alanı içinde yer alan Milli Mensucat Fabrikası bu kapsamda araştırma alanı olarak seçilmiştir. 1906 yılında inşa edilen, 1990lı yıllar itibariyle aşama aşama boşaltılan ve en sonunda 2013 yılı itibariyle korumaya alınarak müzeye dönüştürülen fabrika ve yakın çevresi bu kapsamda incelenmiştir. Fabrika ve çevresi beş farklı dönem içinde zihinsel, fiziksel ve sosyal boyutların değişimi üzerinden incelenmiş farklı değer üretim ve değer yitim süreçleri ile karşılaşılmıştır. Fabrikanın yeniden üretiminde kültürel değer modeli üzerinden eleştirel bir yeniden bakış geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis it is aimed to reveal a value model that can be referred to be able to reevaluation of the abandoned industrial assets which are industrial heritage, in the urban context. The main purpose is to construct a holistic approach for preservation and improvement of the abandoned industrial assets. In accordance with this purpose, the situation of abandoned industrial assets is expressed as industrial terrain vague, because of their values in the historical process in one hand and their obsolescence on the other hand. Spatial trialectic of Lefebvre clears up the required space inquiry for reproduction of industrial terrain vague in the basis of values. Accordingly changing dimensions of the industrial space (mental, physical and social) from genesis till presence of industrial terrain vague are examined. At the end, a cultural value model is presented which is supported by Lefebvrian analysis method. In this context Milli Mensucat Fabrikası [the National Textile Factory] which is in the old industry district at the city centre of Adana has been chosen as the research area. The factory, which is constructed in 1906, abandoned in the 1990s step by step and reserved for preservation in 2013, is examined with its environs. Factory and its environs are examined at five different time intervals based on the changes happened in mental, physical and social dimensions and different value gaining or value losing processes are seen. A new criticizing vision based on cultural value model is constructed for the reproduction of abandoned factory.