Sosyal hizmet uygulamalarında baba katılımının toplumsal cinsiyet bakış açısı ile değerlendirilmesi
Evaluation of father involvement in social work practices through gender perspective
- Tez No: 758056
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN SAYDAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal çalışmacıların cinsiyetçiliği ile babalar için uygun rol hakkındaki görüşleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmanın örneklemini Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği İstanbul Şubesi'ne üye olan 160 sosyal çalışmacı oluşturmuştur. Veriler, kişisel ve mesleki bilgileri ölçmek için oluşturulan“Sosyo-demografik ve Mesleki Bilgi Formu”, uygulamalarda baba katılımına ilişkin görüşleri ölçmek amacıyla araştırmacı tarafından oluşturulmuş“Baba Katılımı Formu”ile“Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik Ölçeği”ve“Erkeklere İlişkin Çelişik Duygular Ölçeği”isimli ölçekler aracılığıyla elde edilmiştir. Sosyal çalışmacıların tanımsal özelliklerine dair bulgular değerlendirildiğinde çalışmaya katılan erkek sosyal çalışmacıların kadın sosyal çalışmacılardan, evli sosyal çalışmacıların bekar sosyal çalışmacılardan daha fazla cinsiyetçi olduğu saptanmıştır. 21-25 yaş grubundaki katılımcıların kadınlara yönelik düşmanca ve erkeklere yönelik ise korumacı cinsiyetçiliğinin diğer yaş gruplarına göre daha az olması genç sosyal çalışmacıların daha az cinsiyetçi olduğunu göstermiştir. Sosyal çalışmacıların aldıkları sosyal hizmet eğitimine ilişkin bulgular değerlendirildiğinde erkek sosyal çalışmacıların aldıkları eğitimi geleneksel toplumsal cinsiyet rolleri bakış açısında değerlendirdikleri anlaşılmıştır. Araştırmanın diğer analiz sonuçlarına göre ebeveynlerin bakımveren ve koruyucu rolünü araştıran önermelere katılan sosyal çalışmacıların önermelere katılmayan sosyal çalışmacılardan kadınlara ve erkeklere yönelik daha fazla cinsiyetçi tutumlara sahip oldukları bulunmuştur. Bununla ilişkili olarak geleneksel toplumsal cinsiyet ebeveyn rollerinin onaylanması sosyal çalışmacıların uygulamalarının anne odaklı bir sosyal hizmet anlayışında yürütüldüğünü göstermektedir. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda sosyal hizmet eğitimi, uygulaması ve politikalarında baba katılımına dair önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to determine the relationship between the sexism of social workers and their views on the appropriate role for fathers. The sample of the research was composed of 160 social workers who are members of Turkısh Association of Social Workers-Istanbul Branch. The data were obtained through the“Socio-demographic and Vocational Information Form”, which was created to measure personal and professional information, the“Father Participation Information Form”created by the researcher to measure views on paternal involvement in practices, and the“Ambivalent Sexism Scale”and“the Ambivalence toward Men Scale”. When the findings on the descriptive characteristics of social workers were evaluated, it was found that male social workers participating in this study were more sexist than female social workers, married social workers were more sexist than single social workers. The fact that the participants in the 21-25 age group were less hostile towards women and less protective towards men than other age groups showed that young social workers were less sexist. When the findings related to the social work education received by the social workers were evaluated, it was understood that male social workers evaluated the education they received from the perspective of traditional gender roles. According to the results of the other analysis of the study, it was found that social workers who agreed with the propositions investigating the caregiver and protective role of parents had more sexist attitudes towards women and men than social workers who did not agree with the propositions. In relation to this, the approval of traditional gender parental roles shows that the practices of social workers are carried out in a mother-oriented social work approach. In line with the findings obtained from the research, suggestions were made on paternal involvement in social work education, practice and policies.