Dijital dindarlıkta mahremiyet: Dindar muhafazakar kadınların Instagram paylaşımları örneği
Privacy in digital piety within the sample of Instagram sharing of conservative women
- Tez No: 644899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHSET KARSLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Religion, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
İleri teknoloji ve kullanımıyla yaşadığımız toplum, dijitalleşme sürecine geçmiştir. Modernite ve postmodernite sonrası olan dijitalleşme ve dijital toplum mekan ve zaman tasavvuru bağlamında sınırlarını esnekleştirmiştir. Bu bağlamda esneklik kazanan sınırlar ile birlikte mahremiyet alanı da dijitalleşen toplumda yeni bir anlam üretmiştir. Mahremiyetin dijital toplumda ürettiği yeni anlam gösterme ve gösterilme üzerine kurulmuştur. Özellikle de dijitalliğin unsuru olan yeni sosyal medya kullanımında mahremiyetin kazandığı yeni anlam ve görünümü belirgin şekilde görülmüştür. Günümüz dijitalleşen toplumda sosyal medyanın etkisi ve özellikleri neticesinde mahremiyetin gizlilik boyutunun değişimi ortaya çıkmıştır. Bu doğrultuda mahremiyetin gösterdiği değişim, sosyal medya alanından biri olan İnstagram'da etkili olmuştur. Mahremiyetin İnstagram'da uğradığı değişimin yapılan paylaşımlarla gerçekleştiği sonucuna varılmıştır. Çünkü İnstagram'da yapılan paylaşımların içeriğinde mahremiyeti koruma, saklama, gizleme gibi bir durumdan ziyade gösterdikçe anlam kazanan, beğeni ve takipçi sayısını artıran bir alan olarak kullanıldığı gözlemlenmiştir. Çalışmanın örneklem alanı olarak belirlenen İnstagram'da kullanıcılar dijital din/darlık bağlamında muhafazakar dindar kadınlardan oluşmuştur. Muhafazakar dindar kadınların paylaşımları doğrultusunda üretilen yeni mahremiyet alanı ve din ile olan ilişkisi değerlendirilmiştir. Dindar kadınların paylaşımlarında yer alan dini anlam, sembol ve ifadelerin yanı sıra paylaştıkları fotoğraflardaki görünümünün mahremiyet ile olan ilişkisi betimsel analiz ve fenomenolojik yöntemlerle açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The society we live with advanced technology and its usage has gone through the process of digitalization. After modernity and postmodernity, digitalization and digital society have flexed its boundaries in the context of space and time imagination. In this context, as well as the boundaries that gain flexibility, the field of privacy has created a new meaning in the digitalizing society. It is based on showing and showing the new meaning that privacy creates in the digital society. Particularly in the use of new social media, which is an element of digitality, the new meaning and appearance gained by privacy has been clearly seen. In today's digitalizing society, as a result of the impact and characteristics of social media, the privacy dimension of privacy has changed. In this respect, the change of privacy has been effective in Instagram, one of the social media fields. It has been concluded that the change that the privacy has undergone in Instagram has been realized through the shares made. Because it is observed that the shares made in Instagram are used as an area that gains meaning and increases the number of likes and followers rather than protecting, hiding and hiding privacy. In Instagram, which is the sampling area of the study, users were conservative religious women in the context of digital religiosity. The new privacy area and its relationship with religion, which were produced in line with the sharing of conservative religious women, were evaluated. In addition to religious meanings, symbols and expressions in the sharing of religious women, the relationship between the appearance of them in the photographs they shared and privacy was tried to be explained with descriptive analysis and phenomenological methods.