Dijital çağda değişen dindarlık pratikleri : Üniversite gençlik araştırması
Changing religious practices in the digital age: University youth research
- Tez No: 941250
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TOPBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Medya platformları kişisel ya da kurumsal nitelikte oluşturulan mesajların kısa sürelerde ve kalıcı olarak geniş halk kitlelerine ulaşmasını sağlamaktadır. Bu nedenle dini konularda üretilen içeriklerde her geçen gün artış görülmektedir. Medya aracılığıyla sunulan bu içerikler kimi zaman ilahiyatçılar ya din görevlileri tarafından oluşturulurken; kimi zaman resmi olmayan ancak halk arasında din adamı olarak isimlendirilen kişiler tarafından gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla sağlam ve güvenilir kaynaklardan elde edilip edilmediği bilinmeyen ve çoğu halk kitlesi tarafından sorgulanmadan kabul edilen dini içerikli mesajlar söz konusu olmaktadır. Bu bağlamda çalışma, genç bireylerin dijital mecralarda gerçekleştirilen dini paylaşım ve içeriklere karşı tutum ve yaklaşımlarını ortaya koyabilmek amacıyla nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji tekniği ve derinlemesine mülakat tekniği ile gerçekleştirilmiştir. İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde lisans öğrenimi gören 35 bireye görüşme formu uygulanmış ve 27 görüşmecinin formu analiz kapsamında değerlendirmeye alınmıştır. Bireylerin dijital mecralarda dini içerik, bilgi ve söylemlerin yer almasından memnun oldukları görülmüştür. Ancak bununla birlikte dijital dini bilgilere tamamen güven duymadıkları ve farklı kaynaklardan teyit etme ihtiyaçlarına sahip oldukları ortaya çıkmıştır. Dijital mecraların zaman ve mekândan bağımsız olma özelliğinin bireylerin dijital dini içeriklere erişimini kolaylaştırdığı ortaya çıkmaktadır. Çalışma, dijital dini içeriklerin etki ve yönlendirme durumunun geleneksel dini içeriklerle aynı olduğunu ve dijital içeriklerde dinin manipüle edilebildiğini ortaya koymaktadır. Çalışma sonuçları değerlendirildiğinde dijital dini içeriklerin denetlenmesi gerekliliği, dinin dijital mecralarda manipüle hale gelmesinin engellenmesi adına çalışmalar yapılması, eğitimin her aşamasında eğitim ve öğretim faaliyetlerinde dijitalleşme ve bağlamında gerçekleşen yeniliklere değinilmesi gerekliliği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Media platforms facilitate the rapid and enduring dissemination of messages—whether personal or institutional in nature—to broad segments of the public. Consequently, there has been a notable increase in the production and circulation of religious content. While some of this content is generated by theologians or officially appointed religious functionaries, a significant portion is produced by individuals who, though lacking formal authorization, are regarded by the public as religious authorities. This situation gives rise to religious messages of uncertain origin, which are often accepted uncritically by large segments of society without due scrutiny or verification of their sources. In this context, the present study seeks to explore the attitudes and perceptions of young individuals toward religious content shared on digital platforms. Employing qualitative research methodologies, specifically the phenomenological approach and in-depth interview techniques, the study was conducted with 35 undergraduate students enrolled at the Faculty of Theology, İnönü University. Of these, 27 participants' responses were deemed suitable for inclusion in the final analysis. Findings indicate that participants generally express satisfaction with the presence of religious content, knowledge, and discourse in digital environments. However, it was also observed that they do not place complete trust in such content and often feel the need to verify its accuracy through alternative sources. The temporal and spatial flexibility inherent in digital media appears to significantly enhance users' access to religious content. The study further reveals that the persuasive and directive power of digital religious content is comparable to that of traditional religious materials, and that religion is susceptible to manipulation within digital contexts. Based on these findings, the study recommends the implementation of regulatory mechanisms to oversee digital religious content, the development of strategies to prevent the distortion of religion in digital spaces, and the integration of digital literacy and context-specific innovations into all levels of educational curricula and instructional practices.