Needs assessment for a training program of parents to promote increased parent involvement in mathematics education
Matematik eğitiminde aile katılımını arttırmaya yönelik bir aile eğitim programına olan ihtiyaç belirlemesi
- Tez No: 64493
- Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT OKÇABOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma ile matematik başarısında etkili ve yeterli aile katılımını arttırmaya yönelik bir eğitim programının geliştirilmesi için gerekli ilk verileri elde etmek ve aile katılımının ardındaki faktörleri belirlemeye çalışmak hedeflenmiştir. Örneklemi bir imam Hatip Lisesi, bir İlköğretim Okulu, bir Anadolu Lisesi ve bir Özel Okul öğrencilerinden seçilen 337 öğrenci, bu öğrencilerden 257 sinin velisi, ve bu okullardan ulaşılabilen 17 matematik öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmaya katılanların demografik ve bazı diğer özelliklerine göre şu andaki aile katılımı durumu, aile katılımı ihtiyacına olan farkındalık, aile katılımı yeterlik algılan, ve olası bir eğitim programına katılım durumları farklılıklarım ortaya çıkarmaya yönelik temelde aynı ama grupların niteliğine bağlı olarak farklılık gösteren bir veri toplama aracı öğrenci, veli ve öğretmenlere uygulandı. Veriler sayı ve yüzdelerden oluşan dağılım tablolarına ek olarak t-test ve bir yönlü varyans analizi kullanılarak test edildi. Aile katılımı alt alanları, veli, öğretmen ve öğrenci arası etkili iletişim (ECG), çocukla birlikte etkili ev çalışması (EHSC), eğlenceli matematik (MF), matematik başarısı ardındaki ailesel faktörler (MFA), finansal katılım (FS), matematiğe olan bakış açısı (ATM), aktif katılım (Al), ve aile katılımına olan genel tutum (API) olarak belirlendi. Öğrencilerde özellikle devam ettikleri okul çeşidinin ve matematik performanslarının; velilerde ise eğitim düzeylerinin, İngilizce yeterliliklerinin, gelir düzeylerinin, mesleklerinin ve çocuklarının devam ettiği okul çeşidinin aile katılımıalanları arasından hangisine ve ne düzeyde eğitim ihtiyacı olduğunu belirlemede etkili olduğu görüldü. Anadolu Lisesi örnekleminin gerek aile katılımı gerekse aile katılımının alt boyutlarına olan genel ihtiyaç konusunda diğer okul örneklemlerinden daha çok haberdar oldukları gözlemlendi. Öğretmenlerin aile katılımının, nasıl olması gerektiği konularında en farkında olan grup olduğu gözlendi. Bu bağlamda velileri en yetersiz gören grup da yine öğretmenler olarak belirlendi. Velilerin çocuklarının matematik öğretmenleriyle en çok Veli Toplantıları'nda görüştüğü, ve çocuklarına da sınav öncesi matematik çalışmasında yardımcı oldukları belirlendi. Özellikle, velilerin ECG, MF, Al, API alanlarında aile katılımı eğitimine olan ihtiyacın farkında oldukları, öğretmenlerin ise özellikle MF, FMA, FS konularında velilerin eğitilmesi için ihtiyaç olduğunun farkında oldukları belirlendi. Velilerin kendilerini bir tek FS konusunda yeterli algıladıkları, öğrencilerin velilerin FS, API, FMA ve ATM dışındaki alanlarda eğitilmesi gerektiğini öğretmenler ise velilerin aile katılımı alanlarının hepsinde eğitiminin faydalı olacağım belirtiyorlar. Aynı zamanda örneklemin büyük çoğunluğunun da aile katılımım etkin ve etkili şekilde arttırmaya yönelik bir programa destek verdikleri gözlendi. vıı
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to provide the initial data to be used in the establishment of a new parent training program which aims to increase the effective and efficient parent involvement in mathematics education and to identify the factors behind parent involvement. Sample was formed by 337 selected students from one Imam Hatip Lycee, one Eight Year Elementary School, one Anadolu Lycee, and one Private College; 257 parents of these students; and 17 mathematics teachers from these schools. Regarding the demographic and specific characteristics of subjects, current status in parent involvement, awareness about the need for parent involvement, perceived adequacy of parent involvement, willingness to participate to the training program was determined by three questionnaires. These questionnaires had four parts basically the same which differ with respect to the status of the subjects. Data was cross-tabulated and analyzed by t-test and one-way ANOVA when appropriate. The domains of the parent involvement was identified as effective communication among the groups (ECG), effective home study with child (EHSC), mathematics study with fun (MF), factors behind achievement and underachievement in mathematics (FMA), the amount and the type of reasonable financial support (FS),,attitudes towards mathematics (ATM), active involvement (AT) attitudes towards parent involvement (API). Among students, specifically school type and math-performance; and among parents, the level of education, the level of English proficiency, income level, IVoccupation type, and school type of their children were identified as related with their needs in parent involvement domains. Anadolu Lycee students were identified as more aware about the needs towards parent involvement in general and needs towards parent involvement domains specifically. Teachers were seen as the most aware group about parent involvement and how it should be. In addition, teachers were the group who saw parents as the least adequate in parent involvement in all domains. Parents generally meet with teachers at PTAs and help to their children before exams. Parents were seemed to be aware of the need for parent involvement in the domains ECG, MF, AI, and API whereas teachers identified the need for parent involvement under the domains MF, FMA, and FS. Parents were seeing themselves as adequate in the domain of FS only. Students indicated their parents need for training on the domains of ECG, EHSC, and MF. Meanwhile, teachers identified the need for training of parents on all domains in mathematics education. To sum up, the majority of the sample was seemed to support a training program to promote effective and efficient parent involvement.