An Analysis on the competitiveness of Turkish textile and clothing firms after the Customs Union
Türk tekstil ve konfeksiyon firmalarının Gümrük Birliği'nden sonraki rekabet gücü
- Tez No: 64494
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER BODUR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 1997
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Türk tekstil ve konfeksiyon endüstrileri ekonominin radikal değişimler yaşamaya başladığı 1980 yılından itibaren çok hızlı bir gelişim süreci göstererek günümüzde Türkiye'nin en önemli sanayilerinden biri haline gelmiştir. Türk tekstil endüstrisi adeta bir patlama yaparak ülkenin toplam ihracatının %40'ını gerçekleştirir konuma gelmiştir. Yakın zamanda Türk ekonomisinde meydana gelen bir gelişme 1. Ocak. 1996 itibariyle Türkiye ile Avrupa Birliği arasında Gümrük Birliği anlaşmasının imzalanmasıdır. Bu anlaşmanın kısa ve uzun vadeli etkileri diğer endüstrilerde olduğu gibi tekstil sanayiinde de henüz tam olarak bilinmemektedir. Fakat daha şimdiden kesin gözüken bir husus vardır: rekabet bundan sonra her zamankinden daha fazla olacaktır. Bu alandaki ampirik araştırmaların azlığı tekstil sektöründeki yöneticileri doğru zamanda doğru kararlan almaktan uzak tutmaktadır. Bu araştırma bir rekabet analizi modeli kurup tekstil endüstrisine uygulamak hedefini taşımaktadır. Bu yüzden, ilgili literatür referans alınarak içinde Gümrük Birliği'nin etkilerinin de yer aldığı deneysel bir model geliştirmeye çalışmaktadır. Araştırmanın sonuçlan istatistiki açıdan önemli bulgular taşımasa da, Türkiye'nin en önemli sanayilerinden biri olan tekstil endüstrisine uygulanabilen deneysel bir model oluşturmak, yeni araştırmacılara ulusumuzun gelecekteki başansını tanımlayacak olan sebep sonuç ilişkilerinin daha derinlemesine araştırılması ile sağlanacak bilgi birikimini oluşturmada faydalı olacağma inanıyorum.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT An Analysis on the Competitiveness of Turkish Textile and Clothing Firms After the Customs Union by Ozan Başeğmez Turkish textile and clothing industry has become the most important sector in Turkey, displaying very rapid development starting from 1980 while the economy has been going through radical changes. Today for accounting nearly %40 of total exports, Turkish textile industry is really enjoying a boom. A recent development in Turkish economy is the achievement of Customs Union by January 1st, 1996. The short and long term impacts of this agreement is still not known by the units in the textile sector as well as in other industries. However, one outcome is accepted by everyone and that is: the competition will be tougher than ever. The lack of empirical research in this field keeps managers in textile business from taking right precautions at the right moment. This study aims to build a framework for competitiveness analysis and tries to implement it on textile and clothing industry. Therefore, based on pertinent literature it attempts to develop an exploratory model and introduces the effects of Customs Union as an intervening variable for this model. Although the results show a few number of significant findings, building an exploratory model for one of the most important industries of Turkey will help future researchers to accumulate managerial knowledge by further investigating cause and effect relationships that define future success for our nation.