Investigating of eating behaviour differences between university students according to their accommodation
Üniversite öğrencilerinin barınma koşullarına göre yeme davranışları arasındaki farkların incelenmesi
- Tez No: 644937
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM KAYA CEBİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma üniversite öğrencilerinin yeme alışkanlıklarının konaklama yerlerine göre farklılıklarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Yeditepe Üniversitesi Kayışdağı kampüsünde okuyan lisans öğrencileriyle yapılan bir kesitsel tanımlayıcı çalışmadır. Çalışma kapsamında 370 lisans öğrencisinden veri toplanmıştır. Veri toplama formu olarak araştırmacı tarafından oluşturulan demografik bilgileri sorgulayan form ve Yahya Özdoğan tarafından 2013 yılında geliştirilen Yeme Davranışları Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen tüm veriler, NCSS (Number Cruncher Statistical System) istatistik programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the differences in eating habits of university students according to their accommodation. This is a cross-sectional descriptive study with undergraduate students studying at Yeditepe University Kayışdağı campus. Within the scope of the study, data were collected from 370 undergraduate students. The form that questioned the demographic information created by the researcher and the Eating Behaviors Scale developed in 2013 by Yahya Özdoğan were used as data collection forms. All data obtained were analyzed with the NCSS (Number Cruncher Statistical System) statistics program.