Investigation of relationship between edinburgh visual gait score and selective motor control for children with cerebral palsy
Serebral palsi'li çocuklarda Edinburgh görsel yürüme skoru ile seçici motor kontrol arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 644939
  2. Yazar: CANSU SARDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASMİ MUAMMER, PROF. DR. NAZİF EKİN AKALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sardoğan C. (2020). Serebral Palsili Çocuklarda Selektif Motor Kontrol ve Edinburgh Görsel Yürüyüş Skoru Arasındaki İlişkilerin Araştırılması. Yeditepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, Master Tezi, İstanbul. Serebral Palsi'li çocuklar genellikle fonksiyonel görevleri tamamlama yeteneklerini etkileyen limitli selektif motor kontrol becerisine sahiptir. Selektif Motor Kontrolü'nün yürüyüşün spesifik özellikleri ile ilişkili olduğu gösterilmiştir, ancak video bazlı gözlemsel yürüyüş analizinde yürüme döngüsünün alt fazları, selektif motor kontrolünden etkilenen Serebral Palsi'li çocuklarda araştırılmamıştır. Bu nedenle bu çalışmanın amacı Serebral Palsi'li çocuklarda Edinburgh Görsel Yürüyüş Skoru ve Alt Ekstremitenin Selektif Motor Kontrol Değerlendirmesi testi arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Çalışmaya Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi'ne göre seviye I-II-III olan ve 4-18 yaş arası kırk iki Serebral Palsi'li çocuk katıldı. Hastaların demografik özellikleri ve tüm değerlendirmeleri kaydedildikten sonra, çocukların yürüyüş özellikleri video tabanlı gözlemsel yürüme analizi ile değerlendirildi. Edinburgh Görsel Yürüme Skoru'na göre, yürümeni fazları analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Sardoğan C. (2020). Investigation of Relationship Between Edinburgh Visual Gait Score and Selective Motor Control For Children With Cerebral Palsy. Yeditepe University, Institute of Health Science, Department of Physiotherapy and Rehabilitation, MSc thesis, İstanbul. Children with Cerebral Palsy have generally limited selective motor control which affects their ability to complete functional tasks Selective Motor Control has been shown to correlate with specific characteristics of gait, however in video based observational gait analysis, the sub phases of the gait cycle, which are affected by selective motor control, has not been investigated in children with Cerebral Palsy. Therefore the aim of this study was determine the relationship between Edinburgh Visual Gait Score and Selective Motor Control of the Lower Extremity test in children with cerebral palsy. Forty-two cerebral palsy children with Gross Motor Function Classification System level I-II-III and between 4-18 ages were participated for the study. After the demographic characteristics and all assessments of the patients were recorded, the gait characteristics of children were assessed by video based observational gait analysis. According to Edinburgh Visual Gait Score, phases of gait were analyzed.