The effects of self-made videos on students' self-regulated learning, L2 speaking performance, and course achievement in a mooc-based flipped classroom model
Kitlesel açık çevrimiçi ders (KAÇD) tabanlı ters yüz sınıf modelı̇nde kendı̇ hazırladıkları vı̇deoların öğrencı̇lerı̇n öz-düzenlemelı̇ öğrenmelerı̇, yabancı dil konuşma performansları ve ders başarıları üzerı̇ndekı̇ etkı̇lerı̇
- Tez No: 877305
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmanın amacı, içeriği Kitlesel Açık Çevrimiçi Ders'te (KAÇD) sunulan Ters Yüz sınıf modeli yaklaşımıyla ders öncesi bir etkinlik olarak öğrencilerin kendi hazırladıkları videoların etkisini inceleyerek hizmet öncesi İngilizce öğretmen adaylarının öz-düzenlemeli öğrenmelerinin, yabancı dil konuşma performanslarının ve ders başarılarının gelişimini araştırmaktır. Bu araştırma ayrıca, nitel yöntemlerle, öğretmen adaylarının öz-düzenlemelerini geliştirmek için kendi hazırladıkları videoları nasıl kullandıklarını ve algıladıklarını bulmayı amaçlamaktadır. Araştırma, Türkiye'deki bir devlet üniversitesinin Yabancı Diller Eğitimi Bölümünün lisans programında KAÇD tabanlı Ters Yüz sınıf modelini kullanan, biri kendi videolarını hazırlayan (deney grubu) diğeri kendi videolarını hazırlamayan (kontrol grubu), iki sınıfın ders başarısını, yabancı dil konuşma performansını ve öz-düzenleme anket puanlarını karşılaştırarak hazırlanan videoların bu değişkenler üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Açıklayıcı sıralı karma yöntem tasarımı kullanılan araştırmada veriler, öz-düzenlemeli çevrimiçi öğrenme anketi, konuşma testi ve ders başarı puanlarının ön ve son testleri ile yarı yapılandırılmış ve odak grup görüşmeleri yoluyla toplanmıştır. Bulgular, öğrenciler tarafından oluşturulan videoların öğrencilerin öz-düzenlemeli öğrenme, yabancı dil konuşma performansı ve ders başarısı üzerindeki etkisinin önemli ölçüde olumlu olduğunu ortaya koymuştur. Çalışma, daha öğrenci merkezli ve özerk bir dil öğrenme yöntemi için sınıf içi eğitimin, KAÇD'lerin, öz denetimin ve video tabanlı aktif öğrenmenin özel bir statü kazandığı yenilikçi bir pedagojik çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the development of pre-service English language teachers' self-regulated learning (SRL), foreign/second language (L2) speaking performance, and course achievement by examining the impact of students' self-made videos as a pre-class activity with a flipped classroom (FC) approach, the content of which is delivered in a Massive Open Online Course (MOOC). The present research also seeks to find out, through qualitative methods, how pre-service teachers use and perceive their self-made videos to improve their self-regulation. It investigates the effect of self-made videos by comparing the SRL, L2 speaking and course achievement scores of two classrooms using the MOOC-based FC Model in a freshmen year ELT undergraduate program at a state university in Turkey: one (experimental group) implementing self-made videos and the other (control group) doesn't. An explanatory sequential mixed-methods research design was used to collect data through pre- and post-tests of self-regulated online learning questionnaire (SOL-Q), speaking test and course achievement scores, along with semi-structured and focus group interviews. The findings revealed that student-generated videos as a pre-class activity had a significantly positive effect on students' self-regulated learning, L2 speaking performance and course achievement in a MOOC-based FC model. The study offers an innovative pedagogical framework, in which classroom instruction, MOOCs, self-control and video-based active learning assume a special status for a more learner-centred and autonomous way of language learning.