Piri Mehmed Paşa'nın Türkiye'deki vakıf eserleri
Foundation works of Piri Mehmed Pasha in Turkey
- Tez No: 769392
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL TUNÇEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Pîrî Mehmed Paşa, Osmanlı padişahlarından 2. Bayezid, Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman'ın saltanatlarında önemli görevlerde bulunarak başarı ile devlete hizmet etmiştir.“Piri Mehmed Paşa'nın Türkiye'deki Vakıf Eserleri”başlıklı çalışmamızda kütüphanelerde literatür taraması ardından elde ettiğimiz bilgi, belge yanı sıra saha çalışmalarında eser incelemelerinden derlediğimiz çizim, fotoğraf malzemeleri gibi diğer dokümanları kullanarak tezimizi hazırladık. Araştırmamız kapsamında Konya ve Silivri'de birer külliye yapıları ile istanbul ve Aksaray'da münferit eserlerinin toplamı 11 adettir. Tezimizin kataloğunda her bir esere ait mimari ve süsleme nitelikleri ayrıntılarıyla tanıtılarak, monografi halinde sunulmuştur. İncelediğimiz binaların tamamı, Osmanlı mimarisinin aynı türde diğer eserleriyle karşılaştırılıp, değerlendirilerek Türk Mimarisi'nin gelişim çizgisindeki yeri belirlenmiş ve tipolojik ayırımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Piri Mehmed Pasha successfully served the state by holding important positions in the reigns of Ottoman sultans 2. Bayezid, Yavuz Sultan Selim and Suleiman the Magnificent.In our study titled“Foundation Works of Piri Mehmet Pasha in Turkey”, we prepared our thesis by using other documents such as drawings and photographic materials that we compiled from the field studies, in addition to the information and documents we obtained after the literature review in libraries. Within the scope of our research, a total of 11 social complexes in Konya and Silivri and individual works in ıstanbul and Aksaray.In the catalog of our thesis, the architectural and ornamental qualities of each work are introduced in detail and presented as a monograph. All of the buildings we examined were compared and evaluated with other works of the same type of Ottoman architecture and their place in the development line of Turkish architecture was determined and their typological distinction was made.