Ayak baş parmağı kuvvetinin atletik performans ile ilişkisi
The relation of big toe strength to athletic performance
  1. Tez No: 644994
  2. Yazar: DOLUNAY SARAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada ayak baş parmağı kuvvetinin atletik performans ile arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yapılan çalışmalarda ayak fleksörlerin performansa etki ettiği görülmüştür. Bu çalışmada ayak parmaklarının en büyük fleksör gücüne sahip baş parmağının performansa etkisini incelenmiştir. Çalışmaya U15 takımında bulunan 15 sporcu, U16 takımında bulunan 18 sporcu ve A takımda bulunan 19 sporcu toplamda 52 sporcu katılım sağlamıştır. Araştırmada ayak baş parmağı kuvveti ölçülmüştur. Bu ölçüm, 5m-10m-20m-30m sürat, pro agility çeviklik ölçümü, 505 testi, 90 derece sağdan ve soldan dönüş ve dikey sıçrama ölçümleri ile ilişkisi araştırılmıştır. İstatiksel analiz olarak pearsonkorelasyon testi kullanılmış, 0,05 düzeyinde anlamlılık araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The intention of this study was to examine the relationship between the toe strength and the athletic performance. The study revealed that feet flexors have an impact on the performance. The impact of the toe, which has the most flexor strength among the other fingers, on the performance was analyzed in this study. In total 52 sportsman (15 athletes from U15 team, 18 athletes from U16 team and 19 athletes from A team) participated to the study. The strength of the toe was measured in the study. The relation between this measurement, 5m-10m-20m-30m speed, pro agility measurement, 505 test, 90 degree right and left turn and vertical jump measurements were investigated. Pearson correlation test was used as the statistical analysis tool and statistical significance was questioned at 00.5 level.