Haksız kullanma tazminatı (Ecrimisil)
Usage based liability to damage of mala fide possessor
  1. Tez No: 645031
  2. Yazar: BURAK AK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ABİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Çalışmamızın konusu kötüniyetli haksız zilyedin haksız kullanma tazminatı borcundan oluşmaktadır. Kötüniyetli haksız zilyedin haksız kullanma tazminatı borcu kötüniyetli haksız zilyedin başkasına ait bir eşyayı bizzat kullanarak bir yarar elde etmesi durumunda doğmaktadır. Haksız kullanma tazminatı kötüniyetli haksız zilyedin sorumluluğu kapsamındaki borçlarından biridir. Bu sebeple çalışmamızın birinci bölümünde haksız zilyedin sorumluluğu, iyiniyetli-kötüniyetli haksız zilyet ayrımı, kötüniyetli haksız zilyedin borçları ve hakları, bu borç ve haklara uygulanacak zamanaşımı süreleri konuları ele alınmaktadır. Çalışmamızın ikinci ve üçüncü bölümlerinde, haksız kullanma tazminatının diğer hukuk düzenlerindeki yeri, haksız kullanma tazminatının hukuki niteliğine ilişkin görüşler, ilgili Yargıtay içtihatları, haksız kullanma tazminatının kapsamı, haksız kullanım tazminatıyla ilgili bazı özel durumlar ve uygulanacak zamanaşımı konuları incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Our study's subject is usage based liability to damage of mala fide possessor. When mala fide possessor uses somebody's property without any permission of him, he should pay damage to real owner of the property used by mala fides possessors himself. Used based liability to damage is one of the debts of mala fide possessor. In the first chapter of our study, liability of mala fide possessor, discrimination of mala fide – bona fide possessor, debts and rights of mala fide possessor, concerning statute of limitation problems are addressed. In the last chapters of our study, legal regulations about usage based liability to damage of mala fide possessor in other legal orders, opinions about legal characteristics of usage based liability, concerning court practices, extent of the liability, some special situations about usage liability and concerning statute of limitation problem are mentioned.