Laboratuvarlar için yeni bir risk analiz yöntemi
A new risk analysis method for laboratories
- Tez No: 645030
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Laboratuvarların iş sağlığı ve güvenliği açısından faaliyet alanlarının kontrol edilebilmesi amacıyla tasarlanan yöntemleri incelediğimizde süreç bazlı ya da alan bazlı olarak tasarlandıklarını görmekteyiz. Sadece tek yönteme bağlı kalınması durumunda risk değerlendirme süreci uzayabilir, çalışma ortamındaki isg eksikliklerinin tespiti ve giderilmesi hususunda zaman ve iş gücü kaybı oluşabilir. Bu nedenle faaliyet türlerine göre alandaki çalışmalar farklılık gösteriyor olsa bile birçok muhtelif alanda kullanılmaya daha müsait, alanda bulunan eksikliğin hızlıca tespit edilmesine daha uygun ve istenildiği takdirde diğer yöntemlerle uyumlu çalıştırılabilecek bir yöntemin oluşturulması laboratuvar güvenliğinin sürdürülebilir olması açısından oldukça önemlidir. Çalışmamızda, farklı laboratuvarlarda öncelikle laboratuvar iş sağlığı ve güvenliği gereklilikleri belirlenerek risk değerlendirme süreçleri başlatılacaktır.Oluşturulan bu yöntemin mümkün olduğu kadar farklı laboratuvarda içerik veya format olarak çok fazla değişikliğe uğramadan uygulanabilmesi hedeflenmektedir.Böylece faaliyet alanı ve çalışmalar ne kadar farklı türde olursa olsun belirli bir standart yakalanması mümkün olabilecektir. Teze göre, risklerin analiz edilmesi çalışması iki ayrı basamaktan oluşacaktır.Birinci basamakta kullanılacak yöntem, birçok farklı alana uygun olarak tasarlanabilmesi hedeflenen, kontrol listesi yapısında olan ve ikinci basamakta kullanılan birçok farklı yönteme de sorunsuz entegre edilebilecek bir yöntemdir. İkinci basamakta kullanılacak yöntem FMEA (Hata Türleri ve Etkileri Analizi) yöntemidir.
Özet (Çeviri)
When we examine the methods designed to control the fields of activity of the laboratories in terms of occupational health and safety, we see that they are designed on a process-based or area-based basis. In case of adherence to only one method, the risk assessment process may be prolonged, time and labor force loss may occur in the detection and elimination of occupational health and safety deficiencies in the working environment.Therefore, even if the studies in the field differ according to the types of activities, it is very important to use a method which is more suitable to be used in many different areas and which can be operated in accordance with the other methods in order to determine the deficiency in the field quickly and that it can be operated in accordance with other methods.In our study, risk assessment processes will be initiated by determining laboratory occupational health and safety requirements in various laboratories. It is aimed that this method can be applied in as many different laboratories as possible without changing the content or format as much as possible.Thus, it will be possible to capture a certain standard regardless of how different the field of activity and operations are. According to the thesis, the analysis of the risks will consist of two separate steps. The method to be used in the first step is a method that can be designed in accordance with many different fields and can be integrated in many different methods which are in the control list structure and used in the second step.The method to be used in the second step is FMEA (Failure Mode and Effects Analysis) method.