Geleceğin otomobil satın alıcıları olarak çocukların otomobil firmalarıyla olan etkileşimlerinin keşfi
The exploration of interaction between automobile companies and children as future consumers
  1. Tez No: 645032
  2. Yazar: KAAN ERAY KAVAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Milenyum çağıyla birlikte doğan çocuklar, dijital yerliler olarak dünyaya gelmişlerdir. Teknolojinin hızla gelişmiş olduğu bu dönemde, Z kuşağının geçmiş kuşaklara göre çok daha hızlı öğrendikleri, çok daha farklı bakış açılarına ve beklentilere sahip bireyler haline geldiklerini kaçınılmaz kılmaktadır. Çalışmanın içeriğinde; çocukların geleceğin otomobil satın alıcıları olarak otomobil firmalarıyla olan temaslarının ve beklentilerinin keşfi sağlanmıştır. Bu sayede satın alma öncesi aşamasında bulunan çocuklarla otomobil üreticileri arasındaki temas noktaları uzman görüşlerin katkılarıyla irdelenmiş; bu etkileşimlerin nasıl geliştirilmesi ve pozitif ilişkiler kurulması gerektiği hakkında çıkarımlarda bulunulmuştur. Çocukların karmaşık dünyalarını nitel araştırmalarla anlamaya çalışarak bütünleşik pazarlama iletişimi araçlarıyla bugünkü ilişkileri pekiştirilmiştir ve onların dünyalarına da gelecekte hitap etmenin önemi bu çalışmada konu olmuştur.
Özet (Çeviri)
Children born with the millennium age were born as digital natives. It is inevitable to see that generation Z have been learning much faster and have quite different perspectives and expectations compared to previous generations. In this study, it is aimed to discover children's touch points and expectations with car companies as they are future car buyers. In this way, the points of contact between the automobile firms and the children who are in the pre-purchase stage were examined with the help of expert opinions; moreover, it is deduced how these interactions and positive touch points should be developed. Children's interactions with automobile firms are reinforced with integrated marketing communication tools by trying to understand the complex worlds of children through qualitative research and the importance of addressing their worlds in the future has been the subject of this study.