Erken başlangıçlı preeklampsi ve geç başlangıçlı preeklampsi hastalarının maternal ve fetal sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of maternal and fetal results of patients with early-onset and late-onset preeclampsia
  1. Tez No: 852729
  2. Yazar: ŞERİFE BAKIRCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR KUMRU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Çalışmamızda temel hedefimiz hastanemizde preeklampsi tanısıyla takip edilmiş ve doğum gerçekleşmiş hastaları preeklampsi tanı zamanına göre erken başlangıçlı preeklampsi ve geç başlangıçlı preeklampsi olarak sınıflayıp gruplar arasında maternal ve fetal sonuç farklılıkları ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif kohort çalışma olarak tasarlandı. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi'nde Haziran 2020 ve Haziran 2023 tarihleri arasında hastanemizde preeklampsi tanısıyla doğumu gerçekleşmiş hastalar dahil edildi. Preeklampsi tanısı alan 915 hastadan tekil gebeliği olan 18 ile 45 yaş arası 722 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalardan 34 hafta öncesi tanı alanlar erken başlangıçlı preeklampsi, 34 hafta sonrası tanı alanlar ise geç başlangıçlı preeklampsi grubuna dahil edildi. Hastaların yaş, gravide, parite, VKİ bilgileri ile, özgeçmiş özellikleri, önceki gebelik ve mevcut gebelik özellikleri, preeklampsiye ait klinik ve laboratuvar bulguları, kullanılan farmakolojik ajanlar, doğum zamanı, doğum şekli incelendi. Maternal doğum öncesi ve doğum sonrası hastanede yatış süreleri ve maternal komplikasyonlar ile yenidoğan doğum kilosu, APGAR skorları ve yenidoğan komplikasyonlarına ait veriler kaydedildi. Verilere hastane elektronik kayıt sistemi HIS üzerinden ve hasta dosyalarından erişildi. Elde edilen verilere SPSS (Statistical Package for the Social Sciences)17.0 uygulaması ile analiz yapılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza dahil ettiğimiz 722 hastanın %38'i erken başlangıçlı preeklampsi, %62'si ise geç başlangıçlı preeklampsi grubunda yer aldı. Erken başlangıçlı preeklampsi için gravide ve parite ortalaması daha düşük bulunmuştur (p=0,032 ve p=0,01).
Özet (Çeviri)
Aims: In our study, our primary objective is to classify patients who have been followed up with a preeclampsia diagnosis in our hospital and who have given birth as early onset and late onset preeklampsia as compared to the time of diagnosis, and to identify differences in maternal and fetal outcomes between the groups. Materials and Methods: Our study was designed as a retrospective cohort study. The Zeynep Kamil University of Health Sciences Women's and Children's Diseases Educational and Research Hospital included patients with births diagnosed with preeclampsia in our hospital between June 2020 and June 2023. Out of 915 patients diagnosed with preeclampsia, 722 patients aged 18 to 45 with single pregnancies were included in the study. Patients diagnosed with premature preeclampsia before 34 weeks and those diagnosed after 34 weeks were included in the group of late preeclapsia. The patients were studied with age, pregnancy, parity, BMI, curriculum vitae, previous and current pregnancies, clinical and laboratory findings related to preeclampsia, pharmacological agents used, date of birth, and form of birth. Pre- and post-natal hospitalization periods and maternal complications with newborn birth weight, APGAR scores and newborn complications were recorded. The data was accessed through the hospital's electronic registry system HIS and from patient files. The data obtained were analyzed using the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences)17.0 application. Results: Of the 722 patients we included in our study, 38% were in the early preeclampsia group and 62% were in the late preeclapsia group. The pregnant and parity averages for early preeclampsia were lower (p=0,032 and p=0,01). In late preeclampsia, a significant relationship has been found between higher IQs.