Mikrobiyal gübre uygulamalarının elma yetiştiriciliğinde ağacın büyüme ve gelişmesi ile meyve özellikleri üzerine etkileri
The effects of microbial fertilizer applications on tree growth and development and fruit properties in apple growing
- Tez No: 850698
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Araştırma, 2022-2023 yıllarında Yozgat Bozok Üniversitesi Gedikhasanlı Bilal Şahin Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde 2011 yılında kurulmuş olan elma bahçesinde yer alan MM106 anacına aşılı Red Chief elma çeşidi üzerinde yürütülmüştür. Çalışma, Kontrol (%100 gübre), %50 azaltılmış gübre, %100 azaltılmış gübre (gübresiz) ve gübrelerin bakteri içeren mikrobiyal gübre ile kombinasyonları kullanılarak meyve verim ve kalitesi ile vegetatif büyüme üzerine etkilerini belirlemek amacıyla kurulmuştur. Meyve ağırlığı en yüksek Kontrol (%100 gübre dozu)+Bakteri uygulaması (170,57 g) ile %50 azaltılmış gübre dozu+Bakteri (164,30 g) uygulamalarından elde edilmiştir. En düşük meyve ağırlığı ise %100 azaltılmış gübre dozundan (gübresiz) (103,18 g) tespit edilmiştir. Meyve eti sertliği (kg/cm2), en yüksek Kontrol (%100 gübre), %50 azaltılmış gübre ve %100 azaltılmış (gübresiz) uygulamalarında ölçülmüştür. Meyve eti sertliği en düşük 6,50 kg/cm2 ile Kontrol (%100 gübre) + bakteri uygulamasından elde edilmiştir. Suda çözünebilir kuru madde içeriği %20,30 Brix değeri ile Kontrol (%100 gübre) + bakteri ve %19,90 Brix değeri ile %50 azaltılmış + bakteri uygulamalarında ölçülmüştür. Titre edilebilir asit miktarı ise en yüksek %0,59 ile Kontrol (%100 gübre) uygulamasında belirlenmiştir. Her tekerrüre ait ağaçlardaki meyveler ayrı ayrı toplanarak elde edilen ağaç başı verim değerleri en yüksek Kontrol (%100 gübre)+bakteri (22,35 kg/ağaç) ve Kontrol (%100 gübre) uygulamalarından (19,63 kg/ağaç) elde edilmiştir. Uygulamaların sürgün boyu üzerine etkisi incelendiğinde en yüksek değerler Kontrol (%100 gübre), Kontrol (%100 gübre)+ bakteri ve %50 azaltılmış gübre+bakteri uygulamalarında tespit edilmiştir. Yapraktaki azot (N) miktarı en yüksek Kontrol (%100 gübre), Kontrol (%100 gübre) + bakteri ve %50 azaltılmış + bakteri uygulamalarında tespit edilmiştir. P miktarı en yüksek Kontrol (%100 gübre) ve Kontrol (%100 gübre) + bakteri uygulamasından elde edilmiştir. K miktarı en yüksek %50 azaltılmış gübre uygulamasında ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in 2022-2023 on the Red Chief apple variety grafted on MM106 rootstock in the apple orchard established in 2011 at Yozgat Bozok University Gedikhasanlı Bilal Şahin Agricultural Application and Research Center. The study was established to determine the effects of control (100% fertilizer), 50% reduced fertilizer, 100% reduced fertilizer (no fertilizer), and combinations of fertilizers with microbial fertilizer containing bacteria on fruit yield and quality and vegetative growth. The highest fruit weight was obtained from Control (100% fertilizer dose)+Bacteria treatment (170.57 g) and 50% reduced fertilizer dose +Bacteria (164.30 g) treatments. The lowest fruit weight was obtained from 100% reduced fertilizer dose (no fertilizer) (103,18 g). The highest fruit flesh firmness (kg/cm2) was determined in Control (100% fertilizer), 50% reduced fertilizer, and 100% reduced (no fertilizer) treatments. The lowest fruit flesh firmness was obtained from Control (100% fertilizer) + bacteria treatment with 6.50 kg/cm2. Water soluble dry matter content was 20.30% Brix in Control (100% fertilizer) + bacteria and 19.90% Brix in 50% reduced + bacteria treatments. Titratable acid content was highest in the Control (100% fertilizer) treatment with 0.59%. The highest yield per tree values were obtained from Control (100% fertilizer)+bacteria (22.35 kg/tree) and Control (100% fertilizer) treatments (19.63 kg/tree). When the effect of treatments on shoot length was examined, the highest values were found in Control (100% fertilizer), Control (100% fertilizer)+bacteria and 50% reduced fertilizer+bacteria treatments. The highest amount of nitrogen (N) in the leaf was determined in Control (100% fertilizer), Control (100% fertilizer) + bacteria and 50% reduced + bacteria treatments. The highest amount of P was obtained from Control (100% fertilizer) and Control (100% fertilizer) + bacteria treatments. The highest amount of K was measured in the 50% reduced fertilizer treatment.