Müzik eğitimi kapsamında yapılan ölçek geliştirme çalışmalarının çok yönlü incelenmesi
Versatile analysis of scale development studies conductedwithin the scope of music education
- Tez No: 645158
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmada müzik eğitimi kapsamında yapılan ölçek geliştirme çalışmalarının çok yönlü incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada yurt içi literatür taraması yapılmış ve müzik eğitimi kapsamında yapılan 58 ölçek geliştirme ve dilsel eş değerlik uyum çalışmasına ulaşılmıştır. Çalışmada 1997-2019 yılları arasında geliştirilen 58 ölçek sistematik olarak incelenmiş, çalışma içeriğine göre farklı kategori grupları oluşturulmuştur. Araştırma durum belirlemeye yönelik betimsel bir tarama araştırmasıdır. Ölçekler nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiş, 58 ölçekte toplam 11 farklı kategoriye ulaşılmıştır. Müzik eğitimi alanında geliştirilmiş olan ölçeklerin yayın yılı, geliştirme-uyarlama çalışması olma durumu, yayın türü, müzik eğitiminin boyutu, ölçeğin kapsadığı örneklem türü, madde sayısı, ilk ve son hali arasındaki madde sayısı farkı, örneklem sayısı, ölçek boyut sayısı, ölçeğin ölçüm türü, ölçeğin likert tipi ölçeklendirme derecesi kategorilerinin yüzde dağılımları tablolaştırılarak incelenmiştir. Araştırma sonucunda ölçeklerin; en çok 2018 ve 2016 yıllarında geliştirildiği, en fazla çalgı eğitimi boyutuna dahil olduğu, büyük çoğunun mesleki müzik eğitimi kurumları örneklem grubuyla yapıldığı, madde sayısının en fazla 11-20 ve 21-30 aralığında tekrarlandığı, en fazla kullanılan ölçüm türünün tutum ölçeği olduğu ve ölçeklerde büyük farkla 5'li likert kullanıldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to analyze scale development studies carried out within the scope of music education in many ways. In the research, domestic literature was searched and 58 scale development and linguistic equivalence studies were conducted within the scope of music education. In the study, 58 scales developed between 1997-2019 were systematically examined and different category groups were created according to the study content. The research is a descriptive survey for determining the situation. The scales were analyzed by content analysis method, one of the qualitative research methods, and a total of 11 different categories were reached in 58 scales. The year of publication of the scales developed in the field of music education, development-adaptation status, type of publication, the size of the music education, the sample type covered by the scale, the number of items, the difference of the number of items between the first and the last version, the number of samples, the scale size number, the measurement type of the scale, the scale The percentage distributions of the likert type scaling degree categories are tabulated and analyzed. Research expansion scales; it was developed in 2018 and 2016 the most, it was included in the instrument training dimension the most , most of them were made with the sample group of vocational music education institutions, the number of items is at most 11-20 and 21-30 is retranslated, the most used type of measurement is attitude scale, and the scales are mostly 5-point Likert has been concluded.