Kontraseptif bilgi değerlendirme ölçeğinin Türkçe uyarlaması ve Türkiye geçerlilik güvenilirlik çalışması
Turkish adaptation of 'contraceptive knowledge assessment' scale and validity- reliability study in Turkey
- Tez No: 645162
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELAL KUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Aile Planlaması, İstatistik, Family Medicine, Family Planning, Statistics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda kontraseptif yöntemler hakkında ülkemizde yeterli geliştirilmiş ölçek eksikliği sebebiyle geniş kapsamlı değerlendirilmiş bir yurtdışı ölçeği olan 'Kontraseptif bilgi değerlendirme (contraceptive knowledge assessment-cka) anketinin Türkçe uyarlaması ve sonrasında anketin uygulanıp geçerlilik güvenilirlik çalışması yapılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız 2020 Nisan-Temmuz aylarında Kahramanmaraş ili ve çevresinde ankete gönüllü katılım sağlayan ve 18 yaş üstü olan bireylerle yapılmıştır. Çalışmamız metodolojik tipte bir araştırma olup bir geçerlilik ve güvenirlik çalışması olarak tasarlanmıştır. Ölçeğin Türkçe'ye çevrilmesi ileri ve geri çevrim prosedürüne göre yapılmıştır. Örneklem büyüklüğü geçerlilik güvenilirlik analizlerinde ölçek soru sayısının 5-10 katı olması gerektiğinden ölçek 250 kişiye uygulanmıştır. Test-tekrar test değerlendirmesi yapabilmek için en az 30 çift verinin bulunması gerekmektedir. Bu bilgiye dayanarak 30 katılımcıya 2-4 hafta arayla test-tekrar test uygulanmıştır. Çalışmamızda geçerlilik analizi olarak faktör analizleri, güvenilirlik analizi olarak Cronbach alfa, madde-toplam korelasyonu, test-tekrar test korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Our study aims to adapt the“contraceptive knowledge assessment-cka”questionnaire which is a comprehensive foreign scale into Turkish due to the lack of a scale that is adequately developed in our country regarding contraceptive methods and then to conduct the validity and reliability study of the questionnaire by applying it. MATERIALS AND METHODS: Our study was conducted with individuals who voluntarily participated in the questionnaire and are over 18 years old in Kahramanmaraş province and its surroundings between April-July 2020. Our study is a methodological one and was designed as validity and reliability study. The scale was translated into Turkish in line with the translation and back-translation procedure. The scale was applied to 250 people since the sample size has to be 5-10 times more than the number of questions in the validity and reliability analyses. There should be 30 pairs of data at least to perform test-retest assessment. Test-retest was applied to 30 participants at intervals of 2-4 weeks based on this information. Our study included factor analyses for validity analysis, Cronbach alfa, item-total correlation, test-retest correlation analysis for reliability analysis.