70 yaş üstü kolon kanseri tanısı alan hastalar ile 50 yaş altı kolon kanserli hastaların klinik ve patolojik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of clinical and pathological characteristics of patients with a diagnosis of colon cancer over 70 and patients with colon cancer under 50
  1. Tez No: 645273
  2. Yazar: BETÜL ERİŞMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN ALTUNDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kolon kanserleri, her iki cinsiyeti de etkileyen organ kanserleri içinde en sık ölüm nedenlerindendir. Sıklığı yaşla artarken 60-75 yaşlarında en sık görülmektedir. Kolon kanserinin tedavisinde esas olarak küratif cerrahi sonrasında, rezeksiyon sonrası nüks ve metastazların önlenmesi amacıyla adjuvan kemoterapi uygulanmaktadır. Adjuvan veya metastatik tedavi 70 yaş üstü hastalarda eşlik eden komorbiditeler ve yaş nedeniyle eksik dozda veya daha hafif yan etkiler gösteren kemoterapilerin kullanılmasına yol açar. Çalışmamızda Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji bölümünde takip edilen 70 yaş üstü kolorektal kanserli hastalarla 50 yaş altı kolorektal kanserli hastaların klinik ve patolojik özelliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmaya 1998-2011 tarihleri arasında Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji bölümünde takip edilmiş olan toplam 182 kolorektal kanserli hasta dahil edildi. 70 yaş üzerinde kolorektal kanser tanısı alan 91 hastanın verileri, 50 yaş altında tanı almış olan 91 kolorektal kanserli hastanın verileri ile karşılaştırıldı. Evrelemede TNM ve Dukes sistemleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Colon cancer is one of the most common cause of death among both women and men. The incidence of colon cancer increases with age and generally is diagnosed at the age of between 60-75. Surgery is the most common type of treatment for colon cancer. After surgery, adjuvant chemotherapy is given to prevent recurrences and metastasis. Because of the comorbidities in elderly patients who are over 70 years of age, lower doses of adjuvant or metastatic therapy is given them or the other option can be the chemotherapeutic which has less side effects. We aim to identify clinical and pathological characterisitcs of elderly colorectal cancer patients over 70 years of age who were followed in Medical Oncology Department in Baskent University Hospital (BUH) and compare with colorectal cancer patients under the 50 years of age. 182 colorectal cancer patients were assigned to the study who were followed in BUH between 1998-2011. We classified the patients into two categories according to the age. Of the 91 participants were over 70 years of age and of the 91 participants were under 50 years of age. For colorectal cancer staging, TNM and Dukes' classification system was used. There were no significant differences between two groups for gender and percentage of patients having surgery (p=0.65/0.732).