Mustafa Kutlu'nun 'Kapıları Açmak' adlı eserinde söz dizimi
The syntax of the book 'Kapıları Açmak' by Mustafa Kutlu
  1. Tez No: 645280
  2. Yazar: ŞEYHMUS KIZILTOPRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET TURAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmada Türk hikâyeciliğinin önemli isimlerinden biri olan Mustafa Kutlu'nun“Kapıları Açmak”adlı eseri söz dizimi bakımından incelendi. Çalışmaya konu olan eser iki bölümden oluşan 182 sayfalık bir hikâye kitabıdır. Çalışmanın amacı, postmodernizm akımı çerçevesinde kaleme alınan Kapıları Açmak adlı eserin Türkçenin söz dizimi ilkeleri açısından değerlendirilmesini sağlamaktır. Çalışma, bir girişle birlikte yüklemsiz söz dizimi -kelime öbekleri-, kelime öbekleri çözümlemeleri, yüklemli söz dizimi-cümlenin ögeleri ve cümle türleri-,cümle çözümlemeleri ve ayrıntılı söz dizimi çözümlemeleri olmak üzere üç ana başlıktan oluşmaktadır. Girişte Mustafa Kutlu'nun hayatı, edebi kişiliği ve eserlerine; postmodernizm ve dil konularına; birinci bölümde kelime öbekleri konusuna; ikinci bölümde cümle, cümlenin ögeleri ve cümle türleri konularına; üçüncü bölümde ise ayrıntılı söz dizimi çözümlemelerine yer verildi. Eserdeki kelime öbekleri cümle ve cümle türleri çeşitli yönleriyle incelenmiş ve örneklerle açıklanmıştır. Ayrıca konu ile ilgili olarak uzmanların tanım, kavram ve sınıflandırma da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mustafa Kutlu's distinctive contributions to the syntax include his action in the Turkish literatüre. The method of his“story telling”in the study of one of his books.“Opening the doors”Kapıları Açmak 182 pages would critically be highlighted. The purpose of the study is to evaluate the syntax principles of Turkish in the work titled Kapıları Açmak within the framework of postmodernism. The study consist of three main topics: predicate syntax-word phrases-, word phrase analysis, predicate syntax-elements of the sentence and sentence types- sentence analysis and detailed dentence analysis. In the introduction; life of Mustafa Kutlu, his literary personality and works, postmodernism and language issues; the subject of word phrases in the first part; in second part the sentence, the elements of the sentence and sentences types are discussed. In the third part, detailed sentence analysis was given. The word phrases in the work, sentence and sentence types were examined in various aspects and explained with examples. In addition, the details of the word phrases and sentences that experts' thought in terms of definition, concept and classification are mentioned.