2017 YKS soru dağılımındaki düzenlemenin öğrencilerin coğrafya dersine olan tutumuna etkisinin öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluating the effect of the regulation on the distribution of 2017 questions on students 'attitude towards geography lesson according to the teachers' opinions
- Tez No: 645297
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN DOĞAN BULDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Eğitim öğretimi daha verimli ve işlevsel hale getirme çalışmalarında en önemli aşamalardan biri ölçme değerlendirme sürecidir. İyi bir ölçme değerlendirme süreci eğitim sisteminin aksayan yönlerini ortaya koyabilmelidir. Ülkemizdeki merkezi sınavlar sıralama amacı taşımasına rağmen öğretim faaliyetlerinin ne ölçüde amacına ulaştığı konusunda da fikir vermektedir. Türkiye'de 1923'ten bu yana eğitim sisteminde çok sayıda değişiklik yapılmıştır. Yapılan her değişiklik diğer dersler gibi coğrafyanın eğitim sistemindeki yerini de etkilemiştir. Bu Çalışmada 2017 yılında değiştirilen üniversite sınav sisteminin öğrencilerin coğrafya dersine yönelik tutumlarına etkisinin öğretmen görüşlerine göre incelenmesi amaçlanmıştır.. Alt problem olarak ise bu değişikliklerin coğrafya öğretmenlerinin meslek yaşamına etkisi ve öğretmen, veli, idare ilişkilerine nasıl yansıdığı araştırılmıştır. İlk bölümde problem durumu, araştırmanın amacı ve önemi gibi konulara yer verilmiştir. İkinci bölümde ise Türkiye'de kademeler arası geçişlerde uygulanmış sistemlere ve coğrafyanın bu sistemlerdeki yerine değinilmiş dünyadan örneklerle konu zenginleştirilmiştir. Üçüncü bölümde araştırma modeli, evren ve örneklem üzerinde durulmuştur. Yarı yapılandırılmış görüşme tekniğinin kullanıldığı araştırmanın örneklemini farklı illerdeki 21 Coğrafya öğretmeni oluşturmuştur. Dördüncü bölümde araştırma sonucunda elde edilen bulgulara yer verilmiştir. Araştırmaya katılan öğretmenlerin %76'sı soru dağılımının dengesiz olduğunu %61'i kapsam geçerliliğinin çok düşük olduğunu düşünmektedir. Yeni sınav sistemi sonrası derslere etkisi konusunda katılımcıların %90'ı derslerine ilginin düştüğünü, %52'si ders esnasında başka derslerle ilgilenildiğini, %23'ü ise seçmeli ders olarak daha az tercih edilmeye başladığını belirtmiştir. Katılımcıların %80'i ilginin 12. sınıflarda %50'si ise 11 ve 12. sınıflarda azaldığını düşünmektedir. Ayrıca katılımcıların %90'ı kendilerine gelen soru çözüm talebinin azaldığını %48'i öğrenci, veli veya idareciler tarafından önemsiz görülmeye başlandıklarını belirtmiştir. Çalışmanın son bölümünde sınav sistemi ve coğrafya dersinin sınav sistemindeki yeriyle ilgili önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important stages in the efforts to make education more efficient and functional is the measurement and evaluation process. A good measurement and evaluation process should be able to reveal the failing aspects of the education system. Although the central exams in our country have the purpose of ranking, it also gives an idea about success ratio of the educational activities. In Turkey, numerous changes have been made to the education system since 1923. Every change has affected the position of geography in the education system like other courses. In this study, it was investigated how the university examination system, which was changed in 2017, affected the students' perspective on geography course. As a sub-problem, the impact of these changes on the career of geography teachers and how they reflect on teacher, parent and administration relations were investigated. In the first section, issues such as problem status, purpose and importance of research are mentioned. In the second section the systems applied in transition between the stages in Turkey, the position of geography in this systems is mentioned and the subject has been enriched with examples from the world. In the third section, the research model, the universe and the sample are emphasized. The sample of the research, in which semi-structured interview technique was used, constituted 21 geography teachers in different provinces. In the fourth section, the findings obtained as a result of the research are included. 76% of the teachers participating in the research think that the distribution of questions is unbalanced and 61% think that the content validity is very low. After the new exam system, about the impact on courses 90% of the participants stated that interest in their lessons decreased, 52% stated that they were interested in other courses while teaching, 23% stated that they started to be less preferred as elective courses.80% of the participants think that the interest decreased in the 12th grades and 50% of the participants in the 11th and 12th grades. Also, 90% of the participants stated that their demand for solution of questions decreased and 48% stated that they started to be considered insignificant by students, parents or administrators. In the final section of the study, suggestions about the exam system and the position of the geography course in the exam system are included.