Kültürlerarası farklılığın kurumiçi iletişime yansıması:Türkiye'deki yabancı yöneticiler üzerine bir araştırma
The effect of intercultural differences on internal communication: A research on foreign managers in Turkey
  1. Tez No: 645296
  2. Yazar: HANİFE SELİN AYGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüz çok kültürlü küresel dünyasında farklı kültürlerin bir arada yaşaması olağan bir hal alırken bu durum şirketlerde de pek farklı değildir. Böyle bir sistem içerisinde kurumlarda da farklı kültürlerden insanlar bir arada çalışmakta ve kurum içi iletişimi güçlü tutabilmektedirler. Farklı kültürlerden çalışanların bir arada uyum içerisinde çalışması kurumlar için büyük önem teşkil etmektedir. Bu çalışmada, kültürlerarası farklılıkların kurum içi iletişime yansıması ele alınmış ve kültürel farklılıkların kurum içi iletişim sürecindeki etkileri anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla, kurum kültürü, kurum içi iletişim ve kültürlerarası iletişim gibi ana kavramlar tanımlanarak, bu kavramlar üzerinden araştırma yapılandırılmıştır. Bir şirkette farklı pozisyonlarda görev alan kişilerin farklı kültüre sahip bir yöneticiyle beraber çalışmasının şirket içindeki iletişim şekillerini etkileyip etkilemediği anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda bu tezde Page Group'un yabancı yönetici direktörü ve kendisine bağlı Türk çalışanlarıyla derinlemesine görüşmeler yapılmış ve araştırma sorularına cevap aranarak kültürlerarası farklılıkların yansıması ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's multicultural global world, it is common for different cultures to live together, and also this is not very different for companies. In a system like this, people from different cultures work together in companies and they can keep internal communication strong. It is of great importance for companies that workers from different cultures work together in harmony. In this study, the reflection of intercultural differences on internal communication is discussed and the effects of cultural differences on internal communication process are tried to be understood. For this purpose, the main concepts such as corporate culture, internal communication and intercultural communication are defined and research is structured over these concepts. It has been tried to understand whether the people working in different positions in a company and working with a manager from different culture affect the communication process within the company. In this context, in-depth interviews were conducted with the foreign executive director of Page Group and its Turkish employees and the reflection of intercultural differences was sought by seeking answers to the research questions.