The psychoanalysis of three female characters in Alfred Hitchcock's films through his patriarchal point of view
Ataerkil bakış açısıyla Alfred Hitchcock'un filmlerindeki üç kadın karakterin psikoanalizi
  1. Tez No: 645328
  2. Yazar: HAMDİ A.S. JARADA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR EMİNE KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada Alfred Hitchcock'un 20.yy'a ait 3 filmi ataerkillik ışığında analiz edilecektir. Çalışma Rebecca“1940”, Psycho (psikopat)“1960”, ve The Birds (kuşlar)“1963”filmini icerecektir. Ataerkilliğin olumsuz etkilerini göstermek için üç kadın karakteri incelerken psiko-analiz yaklasımı kullanılacaktır. Bu calışmada, Hitchcock'un ataerkil ideolojisinin özgürlüklerini erkeklerden kazanmaya çalışan ve Amerikan toplumunun cöküşünden sorumlu bulunan kadınları filmlerinde tasvır etme şeklini etkilediği tartışmalarında derinleşmek için, psikoanaliz yaklaşımı üç kadın karakterde kullanıldığı şekilde Alfred Hitchcock'a da uygulanacaktır. Ayrıca, ataerkil değerleri benimsetmek için Alfred Hitchcock'un şeytani özellikleri kadınlara yakıştırması ve seyircinin dokunlumamış süperegosunu degiştirme girişimi işlenecektir. Bunların yanısıra, kadınların kimliklerine özgürlüklerine ve calınmış hayatlarına merhamet etmeyen bir ideolojinin yalnızca birer kusbanı olmaları tartışma konusu olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, three films of Alfred Hitchcock from the 20th century will be analyzed under the light of patriarchy. This will include Rebecca (1940), Psycho (1960) and The Birds (1963). The psychoanalysis approach will be used to analyze the three female protagonists in his films to show the negative effects of patriarchy on society. In this study, psychoanalysis is going to be implemented on Alfred Hitchcock as well as the three female characters to go in depth with the discussion of how Hitchcock's patriarchal ideology affected the way he depicted women in his films and how he blamed the demise of the American society on the women who sought freedom and independence from men. Also, Hitchcock's attempt to adhere devilish merits to women and alter the intact super ego of his audience to adopt patriarchal values are going to be explored. Moreover, there is going to be a discussion that shows how those women were merely the victim of an ideology that showed no mercy to them, to the point where their identity, freedom, and life were robbed from them.