Gen polimorfizmi ile kök kanal tedavisi sonrası görülen postoperatif ağrı yoğunluğu arasındaki ilişki
The association between gene polymorphism and postoperative pain intensity after root canal treatment
  1. Tez No: 645339
  2. Yazar: NURAY AKBIYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL KARATAŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, tek nükleotid polimorfizmi (SNP) ile kök kanal tedavisi sonrası meydana gelen postoperatif ağrı yoğunluğu arasındaki ilişkiyi incelemektir. Materyal ve Metot: Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti kliniğine ağrı şikayetiyle başvuran hastalar arasından, görsel ağrı skalasına göre (GAS) büyük azı dişlerindeki ağrı düzeyi 50 ve üzeri olan 95 hasta çalışmaya dahil edildi. Dahil edilen hastaların tedavi öncesi cinsiyet, yaş, diş numarası ve perküsyon ağrısı gibi bilgileri kaydedildi ve genetik analizler için gerekli olan tükürük örnekleri eppendorf tüpleri içine alındı. Hastalara cerrahi olmayan kök kanal tedavisi uygulandı ve katılımcılar 1., 2., 3. ve 7. günlerdeki ağrı düzeylerini GAS üzerine işaretlediler. Bulgular: SCN9A rs6746030 polimorfizminde postoperatif 1. ve 2.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to examine the association between single nucleotide polymorphism (SNP) and intensity of postoperative pain after root canal treatment. Material and method: Among the patients referred to Atatürk University Faculty of Dentistry Endodontic Department with a chef complaint of pain on tooth, 95 patients presented with pain level 50 and above according to visual analog scale (VAS) were included into the study. Data such as gender, age, tooth number and percussion pain of the included patients were recorded before the treatment and saliva samples required for genetic analysis were taken into the eppendorf tubes. Non-surgical root canal treatment was applied to the patients and the participants marked their pain levels on the 1st, 2nd, 3rd and 7th days on the VAS.